Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Mýty ohledně antikoncepce. Které řešení je pro vás nejlepší?

    Komerční sdělení

    Toto jsou komerční sdělení. Expres.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

    Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

    Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

    Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

    Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

    Antikoncepce má nejen zabránit neplánovanému těhotenství, ale některé z nich také zamezují šíření sexuálně přenosných nemocí. Pojďme se podívat na mylné domněnky o různých antikoncepčních metodách a na pro a proti každé z nich. Kterou z nich používáte právě vy?

    Mýty ohledně antikoncepce – které řešení je pro vás nejlepší? | foto: Durex

    Antikoncepce má nejen zabránit neplánovanému těhotenství, ale některé z nich také zamezují šíření sexuálně přenosných nemocí. Pojďme se podívat na mylné domněnky o různých antikoncepčních metodách a na pro a proti každé z nich. Kterou z nich používáte právě vy?
    Mýty ohledně antikoncepce – které řešení je pro vás nejlepší?

    Kondomy – mohou prasknout?

    Prezervativy jsou při správném používání opravdu bezpečnou formou antikoncepce, která chrání před otěhotněním i pohlavními nemocemi. Pyšní se 98% účinností. Nemusíte se bát, jen tak snadno neprasknou. V jejich prospěch hraje i jejich snadné použití a fakt, že si je můžeme koupit prakticky na každém rohu.

    Dalším obvyklým mýtem je, že kondomy snižují intenzitu sexuálního prožitku. Dnes jsou ale výrobní technologie na vysoké úrovni. Například kondomy Invisible od značky Durex jsou navrženy jako extra tenké pro maximální citlivost během styku. Přitom si stále zachovávají vysokou úroveň bezpečí a ochrany.

    I ženy mají své kondomy

    Věděli jste, že existují také kondomy pro ženy? Ty mají při správném používání 95% účinnost a také chrání před otěhotněním i pohlavními chorobami. Použití je 

    jednoduché, podobné zavádění tamponu. Na druhou stranu ale nejsou tak běžně dostupné jako kondomy pro muže a jsou také relativně dražší.

    Antikoncepční pilulky

    Antikoncepční prášky užívá přibližně 100 milionů žen po celém světě. Mezi jejich hlavní výhody patří 99% účinnosti proti nechtěnému těhotenství a také možnost snížení menstruačních bolestí a krvácení. Tato antikoncepce ale nechrání před pohlavními chorobami. Navíc ne všechny pilulky jsou vhodné pro každou ženu a je také třeba dbát na jejich pravidelné užívání.

    Pesary a kloboučky

    Když se tyto dvě metody antikoncepce použijí správně, mají 92-96% účinnost při ochraně proti nechtěnému těhotenství. Na rozdíl od kondomů poskytují pesary a kloboučky ochranu jen proti některým sexuálně přenosným chorobám.

    Před stykem se zavedou do pochvy, kde mají za úkol do sebe oddělovat vajíčko a spermie. Vyjmout je můžete nejdříve po šesti hodinách od styku. Některé ženy může po používání pesaru trápit zánět močového měchýře.

    Pilulka „po“

    Selhala vám antikoncepční ochrana, nebo jste ji nestihli použít? Pak vás může „zachránit“ pilulka „po“, která po nechráněném sexu snižuje riziko otěhotnění až o 95 %, když se vezme během 24 hodin. Mýtem je, že se musí použít ihned po styku, ale některé druhy se mohou použít až do 120 hodin po sexu, tedy pět dní. Samozřejmě ale čím dříve se tabletka užije, tím větší šanci máte na její účinnost. Pilulka má ale i své nevýhody. Může negativně zasáhnout do periodicity vaší menstruace, neposkytuje ochranu proti nemocem a mohou vás postihnout krátkodobé následky, jako je bolest břicha, hlavy a únava.

    Implantát a injekce

    Implantát a injekce jsou založené na bázi přijetí progestogenu a při správném použití jsou účinné více než z 99 %. Injekce vydrží okolo 8 až 13 týdnů a implantát přibližně 3 roky. Může ale docházet k narušení cyklu a ke zvětšení menstruační bolesti. Zákrok by měl také provádět plně vyškolený lékař.

    Nitroděložní systém a nitroděložní tělísko

    Obě tyto metody představují zavedení pastového tělíska do dělohy, kde zabraňují ovulaci. Mají 99% účinnost. Nitroděložní systém se používá po dobu 3-5 let a nitroděložní tělísko dokonce na dobu 5-10 let. I přes obecné přesvědčení je nepravděpodobné, že by tělísko vypadlo.

    Proces zavádění ale může být bolestivý a tyto metody antikoncepce nejsou vhodné například pro ženy s neléčenou pohlavní nemocí. Také mohou ovlivnit periodicitu a intenzitu menstruace a vždy by měly být předepsány lékařem.

    Trvalá antikoncepce – sterilizace

    Rozhodli jste se, že už žádné děti nechcete? Trvalou metodou antikoncepce pro muže i ženy je sterilizace. Mužská je známá také jako vasektomie. Jedná se o rychlý a jednoduchý zákrok, který obvykle vyžaduje jen místní anestetikum. Ženská sterilizace probíhá pod celkovou anestézií.

    Málokdo ví, že sterilizace se dá zvrátit. Reverzní zákrok však nemusí být vždy úspěšný a je velmi finančně náročný.

    Mýty ohledně antikoncepce – které řešení je pro vás nejlepší?

    Více informací o antikoncepčních metodách a bezpečném sexu najdete na www.durex.cz.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 11:00 čtvrtek 7. června 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      12
    • Tvl
      6
    • Cože
      5
    • Trapas
      5
    • Sladký
      5
    • Haha
      4