Zákaz kvůli muslimům? V rakouské školce zmizelo z jídelníčků vepřové maso

V rakouské školce se rozhodli vyřadit z jídelníčků vepřové maso. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vepřové maso? Děkujeme, nechceme! Tento vzkaz se rozhodli světu sdělit už lidé z rakouské školky v Amstettenu. K podobnému kroku se teď odhodlala i základní škola ve Vídni. Co za tím stojí?

Rakousko je zemí, kde muslimové podle oficiálních odhadů tvoří až deset procent populace. Národnostní mix je na první oko vidět zejména ve zdejších mateřských školkách či základních školách.Je zde spousta dětí původem z Turecka, Sýrie či jiných muslimských zemí. Zdá se, že část rakouského obyvatelstva imigrantům ustupuje.

Důkazem budiž rozhodnutí v rakouské školce v Amstettenu či v základní škole ve Vídni. Podle serveru ParlamentníListy.cz vedení mateřské školky v Amstettenu rozhodlo o tom, že v jídelníčku dále nebudou pokrmy z vepřového masa.

Tento krok údajně vzbudil u rodičů rakouských dětí velkou vlnu nevole. Školka se snažila svůj krok vysvětlit tím, že k nim chodí také žáci z jiných kultur a je potřeba se přizpůsobovat jejich náboženským i jiným zvyklostem. To na rodiče nejspíše příliš nezabralo.

Po školce v Amstettenu se podobně rozhodla i základní škola ve Vídni. Zjistila to rakouská televize oe24 TV. Ta se dostala k oficiálním dokumentům školy, kde stojí, že ve školní jídelně se již nebude nabízet vepřové maso. Rodiče rakouských dětí opět běsnili.

„Já chci, aby můj syn mohl jíst třeba vepřový řízek. Nikomu samozřejmě nenutím, aby jej musel jíst taky. Nicméně my se ve vlastní zemi přece nemusíme přizpůsobovat ostatním,“ tvrdil pro rakouskou televizi nejmenovaný rodič.

Škola si ovšem za svým krokem stojí. „Jde o logistický problém s výdejem jídel v poměrně krátkém časovém horizontu. V neposlední řadě je ale mezi našimi žáky více než 60 % muslimů. Nicméně jsem připravena se opět setkat se zástupci rodičů a najít oboustranně přijatelné řešení,“ sdělila pro oe24 TV ředitelka ústavu Gabriele Gellnerová.

Před rakouskými školami a školkami se k něčemu podobnému uchýlili už v Německu. Vzdělávací instituce tento krok tehdy vysvětlovaly tak, že vepřové maso je nezdravé a navíc ho islám zapovídá.

V rakouské školce se rozhodli zvláštně. (ilustrační foto)

V rakouské školce se rozhodli zvláštně. (ilustrační foto)

Ostře proti tomuto kroku se vymezil také zástupce starosty Amstettenu Dieter Funke. „Vyřazovat z jídelníčku kvůli náboženským důvodům vepřové maso není správné rozhodnutí. Vyzývám vedení školky, aby vepřové svým žákům opět v jídelně podávali. My nejsme ti, kteří by se měli přizpůsobovat. Když jíst vepřové nechtějí, nikdo je k tomu přece nenutí,“ řekl Funke pro Nachrichten.at.

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:48 9. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  11
 • Super
  10
 • Haha
  4
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
 • Cože
  3


Komentáře