Na místě havárie letadla v Rusku se našlo 1500 částí těl. Za nehodu můžou piloti

 • Tragická havárie letadla Antonov An-148 se stala v neděli.
 • Zřítilo krátce po startu z letiště v Moskvě.
 • Na palubě zemřelo všech 71 cestujících.
 • Nehodu zřejmě způsobila chyba pilotů.
 • Našlo se už bezmála 1500 kusů lidských těl.
Pád letounu Antonov An-148 byl zřejmě zapříčiněn chybou pilotů. Podle vyšetřovatelů totiž zapomněli odmrazit snímače rychlosti, které pak ukazovaly chybné údaje a způsobily zmatek vedoucí až k tragické nehodě. Příbuzní 71 obětí teď budou muset pomáhat s identifikací bezmála 1500 částí těl, která byla v okolí havárie nalezena.

Vyšetřovatelé jsou zase o něco blíž ke zjištění příčiny tragického pádu letadla Antonov An-148. To se v neděli zřítilo krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo, odkud mířilo do tisíc kilometrů vzdáleného Orsku.

Přes původní spekulace byla již dříve vyloučena možnost teroristického útoku a podle nejnovějších zjištění to vypadá, že za nehodou nestojí ani nepříznivé počasí nebo technická závada. První poznatky z analýzy dvou černých skříněk totiž podle Mezistátního leteckého výboru (MAK) naznačují, že je na vině chyba pilotů.

Podle MAK oba piloti před startem zapomněli spustit systém vyhřívání snímačů rychlosti, který zabraňuje jejich zamrznutí. K tomu tak skutečně došlo, a když se letadlo vzneslo do vzduchu, piloti si všimli, že snímače ukazují rozdílné hodnoty.

Okamžitě tak přepnuli řízení stroje z autopilota na manuální ovládání. Protože ale podle jednoho snímače rychlost stoupala a podle druhého klesala, oba dva ztratili přehled o situaci a začali zřejmě zmatkovat. Letadlo pak po několika chvílích boje o udržení ve vzduchu začalo padat k zemi a po nárazu explodovalo.

Jak jsme vás již dříve informovali, havárie byla natolik ničivá, že nikdo ze 71 cestujících neměl nejmenší šanci přežít. Hledači našli v okolí kromě bezmála 500 úlomků trosek letadla i 1489 částí lidských těl.

S identifikací ostatků budou muset vyšetřovatelům pomoct pozůstalí, kteří do Moskvy v nejbližších dnech dorazí na odběr vzorků DNA. Mezi nimi budou i dcery jedné z cestujících, Natálie Meškerjakové, která právě za nimi do Orsku letěla.

„Nejdřív jsem nevěřila tomu, že by to mohlo být mámino letadlo. Ani teď nevěřím, že je mrtvá. Byly jsme od sebe daleko, navštěvovala nás dvakrát nebo třikrát ročně. Neumím si představit, že už tady nikdy nebude,“ smutní dcera, která se po mamince jmenuje Natálie.

Jedné ze tří dívek je teprve pět let a úřady ji teď zřejmě od zbylých dvou oddělí. Obě starší sestry totiž studují a nemají žádný příjem, takže jim nemůže být svěřena do péče. Město Orsk teď vyzývá občany, aby dívkám pomohli.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:03 13. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  10
 • Super
  5
 • Trapas
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat