• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Kolaps a konec! Hokejový sen se rozplynul, Američanům pomohli rozhodčí

Auston Matthews, mladá americká hvězda, vyrovnal stav duelu na 1:1 a pak rozhodl i klíčový rozstřel. | foto: ČTK

Byli miláčky národa, ten jim věřil. Zlatý sen českých hokejistů na mistrovství světa skončil ve čtvrtfinále v duelu s USA. Národní tým nezvládl po remíze 1:1 samostatné nájezdy, neuspěl ani kouzelník Lukáš Kašpar. Američanům však pomohli k remíze rozhodčí.

Konec, kolaps, ani jeden neproměněný samostatný nájezd. Češi končí na mistrovství světa v Rusku s hlavami dole, nezvládli zápas, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu.

Češi přitom šli do zápasu jako favorit. Zaprvé vyhráli svou základní skupinu s konkurencí Ruska a Švédska. Zadruhé Američané za sebou měli úmornou cestu. Po bojích ve skupině v Petrohradu, kde skončili na 4. místě, naskočili do vlaku a vyrazili na pouť do Moskvy.

Dva dny netrénovali, zrušili i klasické ranní rozbruslení před zápasem.

Tomáš Zohorna proměnil trestné střílení a Češi vedli.

Jenže na ledě rozhodně nebyli zabrždění, hodně zlobili tým kouče Vladimíra Vůjtka, který poslal do brány Dominika Furcha, ve skupinách podle statistik nejlepšího gólmana celého šampionátu.

Furch byl od začátku velmi pozorný, zvládl i nebezpečné situace v první přesilovce Američanů. V ní pak Češi udeřili, obraně ujel Tomáš Zohorna a byl faulován. Zohorna sice není kouzelník Lukáš Kašpar, přesto nájezd zvládl perfektně.

“Věděl jsem, že musím brankáře rozhýbat. To se mi docela povedlo,” pochválil si šikovný manévr, po kterém národní mužstvo vedlo.

Stalo se v 16. minutě, jenže hned na začátku druhé třetiny udeřil zámořský celek. Prosadil se Auston Matthews, mladá superhvězda v americkém dresu, prý příští superstar světového hokeje. Ten nakonec rozhodl i závěrečné nájezdy.

Radek Faksa měl ve druhé třetině obrovskou šanci, nedal však.

Pro Čechy to byla smutná chvíle - a to hned na druhou. Gól totiž neměl platit, čároví rozhodčí neodhalili, že branka padla z ofsajdu. Podivné byly i některé další výroky arbitrů, nepotrestáno zůstalo například rozpárání útočníka Jana Kováře. Tomu po ráně hokejkou crčela z pusy krev, Američané přesto hráli dál v pěti.

Obránce Radim Šimek byl vyloučen po tomto faulu na amerického soupeře.

I když, ony ty přesilovky Čechům nejdou. Před zápasem byli v jejich proměňování až jedenáctým týmem turnaje... “Není to ono, nemáme moc střel,” uznal Roman Červenka, jeden z těch, kteří by měli v početní výhodě ničit protivníky.

To se nestalo ani tentokrát. I proto se v Moskvě hrálo prodloužení, v němž Češi zvládli ubránit přesilovku soupeře i obří šanci dvaatřicet vteřin před koncem. Gól nepadl, proto potřetí v historii došlo ve čtvrtfinále Česko - USA na samostatné nájezdy.