Místo dezinformací přišel atak na prezidenta. Vyhraje Femen Zemanovi volby?

Prezidentská kampaň zaznamenala nepříjemné vyústění v samotný den voleb. Ukrajinská aktivistka hnutí Femen ve volební místnosti zaútočila na stávajícího českého prezidenta Miloše Zemana.

Zajímavá byla reakce ostatních prezidentských kandidátů. Zatímco Marek Hilšer s Pavlem Fischerem incident bez zbytečného patosu a vytěžování politických bodů na poslední chvíli odsoudili, Michal Horáček se odmítl vyjádřit a Jiří Drahoš pojal obavy o život protestující aktivistky.

Drahoš svým postojem potvrdil, že víc než řádné fungování demokratických institucí zakovaných v Ústavě mu leží na srdci spíše zájmy aktivistických sil, jež na jeho kampani zanechaly otisk. Dovršil tím pocit, proč jeho kampaň byla dílem nuda a dílem strojené divadlo.

Pokud se Drahoš v jednom kuse oháněl slušností a v kampani vyjadřoval potřebu sjednocovat rozdělenou společnost, měl přímo ideální příležitost dát najevo, že podobné ataky, nota bene v den voleb a přímo ve volební místnosti, do demokracie a demokratické prezidentské volby nepatří.

Byl to Jiří Drahoš, který v kampani vypustil džina „dezinformací“ a varoval před ovlivněním voleb dezinformacemi a zahraničními rozvědkami. Korigovat ho musela samotná BIS i odpovědní představitelé výkonné moci. Veřejnost byla nakonec svědkem, že volby se podařilo atakem na stávající hlavu státu narušit obskurní aktivistkou, jež se celkem bez problémů dostala do volební místnosti i k osobě samotného prezidenta.

Od ataku na hlavu státu je jen krok k útoku na samotnou demokracii, k vládě ulice a lůzy, před kterou tak varoval Drahoš a neziskovky, které si z boje za „jedinou správnou pravdu“ udělaly politický program. To by si měl Jiří Drahoš uvědomit až bude v druhém kole, nebo někdy později, opět chtít sjednocovat českou společnost.

Dá se očekávat, že demonstrativní útok aktivistky s angolskými kořeny „zvedne z gauče“ víc Zemanových podporovatelů, a prezident dostane přes 40 % hlasů. Nelze vyloučit vzhledem k vysoké volební účasti také možnost, že současná hlava státu bude už dnes slavit dalších pět let na Hradě. A potvrzují to nejen političtí komentátoři, ale například politici jako Václav Klaus ml., který pod fotografii nahé útočnice napsal: A má to v kapse, ani to tolik nebolelo!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:00 13. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Super
  8
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
 • Cože
  5
 • Haha
  4
Komentáře