Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Výlety za smrtí: 6 míst, kde si můžete sáhnout na mrtvoly, kosti a těla

    Mrtví kapucíni působí děsivě, jelikož jsou pohřbeni ve svých rouchách ve vzpřímené poloze. | foto: reprofoto huffingtonpost.com

    Mrtvoly by člověk očekával tak leda na hřbitovech, existují však i místa, kde jsou zemřelí veřejně vystavování a s mrtvými těly a lidskými ostatky se může setkat každý. Představíme vám šest míst, kde si můžete na smrt doslova sáhnout.

    1. Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

    Za prvním děsivým místem nemusíme jezdit nikam daleko. Malý kostel Všech svatých v obci Sedlec u Kutné Hory je světově proslulý svou kostnicí. Dekorace je zde tvořena lebkami a kostmi z desítek tisíc lidských těl.

    Jednou z dominant sedlcké kostnice je erb rodu Schwarzenbergů vyrobený z lidských kostí.

    V kostnici nalezneme mimo jiné pohár z kostí, lustr z kostí nebo rodový erb Schwarzenbergů, pochopitelně že sestavený z lidských kostí. Většina kostí pochází od obětí morových epidemií a husitských válek.

    Na stropě kostnice visí dokonce kostěný lustr.

    2. Katakomby v Paříži

    Hlavní město Francie je vyhledávané především jako romantická destinace pro zamilovené. Jedno místo v Paříži ale opravdu romantikou nepřekypuje. Jsou to katakomby, jejichž stěny lemují lidské kosti.

    Pařížské katakomby vznikly poté, co koncem 18. století povodně vyplavily kosti ze hřbitovů.

    Tunely pod městem jsou pozůstatkem vápencových dolů. Když však koncem 18. století povodně vyplavily desetitisíce kostí z městských hřbitovů, byly ostatky umístěny právě do podzemních chodeb. Zde nyní tvoří hrůzostrašnou expozici.

    V podzemí Paříže se nachází ostatky desítek tisíc lidí. Jsou zde i kostěné kaple.

    3. Kapucínská krypta v Palermu

    Katakomby v kapucínském kostele v sicilském Palermu jsou zároveň pohřebištěm, kde jsou mrtvoly volně umístěny v prostorách krypty. Mrtvoly kněží i civilního obyvatelstva zde často stojí v oblečení v jakém byly pohřbeny.

    Mrtví kapucíni působí děsivě, jelikož jsou pohřbeni ve svých rouchách ve vzpřímené poloze.

    Pohled na sicilské mrtvé je o to děsivější, že se nejedná jen o vyskládané kosti, ale o seschlé oblečené mumie, jejichž výrazy často připomínají zděšené výkřiky. Poslední pohřbená v roce 1920 je teprve dvouletá holčička Rosalia Lombardová.

    Poslední pohřbenou v kapucínských kryptách v Palermu je malá Rosalia Lombardová. Už od roku 1920 vypadá jako kdyby jen spala.

    4. Kapucínská hrobka v Brně

    Komu by se na mumie kapucínů nechtělo cestovat na Sicilii, ten může navštívit podobné místo v Brně. V podzemní hrobce ze 17. století leží jak kapucínští řeholníci, tak významní měšťané.

    V kapucínské kryptě v Brně leží 24 mumifikovaných řeholníků.

    Díky proudění vzduchu a stálé teplotě jsou mrtvá těla dokonale mumifikována. Mumií se zahovalo 24, další těla zde jsou pohřbena v původních dřevěných rakvích.

    Významné brněnské osobnosti ze 17. století jsou v kryptě pohřbeni v původních dřevěných rakvích.

    5. Mount Everest

    Málokdo vám řekne, že při výstupu na nejvyšší horu světa kromě panorama Himalájí uvídíte též mnoho mrtvol. Mrtvých horolezců je zde více než 200, nejčastěji jsou zmrzlí v pozicích, v jakých zemřeli vyčerpáním a udušením z malého množství kyslíku.

    Mrtvoly v pestrém horolezeckém oblečení jsou zamrzlé v pozicích, v nichž zemřely.

    Snesení mrtvých těl dolů je nejen extrémně nebezpečné, ale též nesmírně drahé. Proto zde mrtvoly tvoří takzvané duhové údolí, pojmenované podle jejich pestrobarevného horolezeckého oblečení.

    Cesta na vrchol Mount Everestu je lemována mrtvými těly těch, kteří výstup nepřežili.

    6. Vesnice kmene Kuku-Kuku na Papui

    Papuánský kmen Kuku-Kuku má podivný způsob pohřbívání svých mrtvých členů. Mrtvoly suší nad ohněm, během čehož do nich bodají aby se zbavili nežádoucích tekutin.

    Muži z papuánského kmene Kuku-Kuku připravují další mrtvolu k instalaci nad vesnicí.

    Vysušení mrtví jsou pak instalováni do bambusových košů a často i natíráni barvou. Mrtvoly jsou pak volně vystaveny aby mohly zhlížet na své vesnice.

    Papuánci své mrtvé vysouší nad ohněm a barví a následně je umisťují do dřevěných košů.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:52 středa 2. března 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      15
    • Haha
      8
    • Cože
      8
    • Sladký
      8
    • Trapas
      6
    • Tvl
      6