Ministr pro lidská práva Chvojka: „Svou funkci bych zrušil, HateFree mě dokáže naštvat“

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka hájí svůj záměr ukončit projekt HateFree Culture. Upozorňuje na fakt, že všichni věděli, že se jedná o časově omezený projekt, který nikdo prodlužovat nemusí. | foto: koláž Expres.cz

Pro předchozího ministra pro lidská práva byl projekt HateFree triumfálním nástrojem boje proti nenávisti v české společnosti. Jeho nástupce Jan Chvojka nejenže jeho nadšení nesdílí, ale po nástupu do funkce se rozhodl projekt pozastavit. Přesto něco takového není jen tak a hrozí, že by Česká republika musela do norských fondů desítky milionů vracet.

Ač by se mohlo zdát, že projekt HateFree už pouze skomírá a sláva z dob Jiřího Dienstbiera je ta tam, přesto ještě dochází k čerpání nemalých finančních prostředků. Není to tím, že by ministerstvo chtělo projekt oživovat. Vidina navrácení dosud proinvestovaných milionů však straší.„Od dubna 2014 se vědělo, že je smlouva časově omezena letošním dubnem. Projekt ale musí běžet do konce tohoto roku, protože jinak bychom museli vracet několik desítek milionů do norských fondů,“ vysvětluje ministr Jan Chvojka.

„Každopádně už je pouze v minimálním udržovacím režimu. Musím férově přiznat, že s prací HateFree nejsem moc spokojen. Uznávám jejich snahu poukazovat na život Romů, starých lidí či postižených a snažit se je začlenit do většinové společnosti. Ostatně už od dob, kdy byl premiérem Miloš Zeman, jsme vždy měli nějakou vládní kampaň proti intoleranci či násilí vyvolanému rasismem a nenávistí,“ uvedl Jan Chvojka v rozhovoru pro časopis Týden.

„Obecně myšlenku těchto kampaní podporuji, jde mi ale o pojetí. Facebookový profil HateFree Culture sleduji poměrně často a někdy jsem šokován z toho, co tam visí, vždycky se naštvu,“ přiznal ministr pro lidská práva. A dokonce přidal příklad, co konkrétně mu zvedlo krevní tlak. Jde o video, na kterém asi dvacetiletý mladík vysvětluje o patnáct let mladšímu, že je gay a jednoho dne si vezme muže.

„To mě trošku uráželo. Spíš to totiž zavánělo zneužíváním malého chlapce ke zviditelnění toho staršího a k propagaci nějaké myšlenky. V pěti letech totiž samozřejmě nemůžete rozumět tomu, co je svazek mezi mužem a ženou nebo mužem a mužem. Nepochopil jsem, proč tam HateFree takové věci věší. Jsem člověk z malého města. Myslím, že v Hlinsku, Chrudimi a Pardubicích HateFree Culture téměř nikoho nezajímá a devadesát devět procent lidí by se tam naštvalo, kdyby to video vidělo,“ myslí si.

A jak vidí vůbec nutnost Ministerstva pro lidská práva? Ochrana lidských práv je prý nutná, ale dohlížet na ně nemusí nutně stát prostřednictvím ministerstva. Resort se mu jeví v dnešní době a této podobě nadbytečný: „Vhodněji se mi jeví třeba Institut pro lidská práva podle německého vzoru.“

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:19 9. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  35
 • Haha
  7
 • Cože
  5
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
 • Tvl
  3


Komentáře