Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Budyně nad Ohří: Boháč tam staví načerno a úřady s tím nemohou pohnout

    Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I když mu to úřady zakázaly. | foto: MF DNES

    Je to scéna jako ze špatné komedie. Vlivný podnikatel Miloslav Šára se rozhodl, že si rovnou uprostřed přírodního parku Dolní Poohří postaví rodinný dům. Povolení nedostal, nad tím ale jen mávl rukou a do chráněné oblasti vyrazila kolona míchaček a nákladních aut. Když teď přijde kontrola ze stavebního úřadu, dělníci popadnou pruty a dělají, že jen rybaří u místního rybníka. Celá věc může skončit tak, jak je v Česku poměrně běžné, až bude dům dostavěn, majitel dostane dodatečné povolení.

    Aby nedošlo k narušení místní jedinečné krajiny plné chráněných rostlin a zvířat, vznikl nedaleko Roudnice nad Labem přírodní park Dolní Poohří. V jedné z jeho částí přesto v posledních týdnech úřadují nákladní auta a staví se jako o závod. Přímo na nezastavitelném místě u rybníka v Budyni nad Ohří.

    Jak informuje MF DNES, která se případu intenzivně věnuje, rybník patří vlivnému podnikateli s vazbami na ODS a ANO Miloslavu Šárovi. Muži, který dodává auta politikům, radnicím, Ústeckému kraji, ministerstvům, školám i policii. 

    Šára si u rybníka už dříve načerno postavil altán, na který mu bylo později uděleno dodatečné povolení. A ve stejný postup zřejmě doufá i v případě rodinného domu.

    Miloslavu Šárovi patří rybník i s altánem. Ten postavil také načerno a později na něj získal dodatečné povolení.

    Když Šára společně se svou známou Lenkou Brůnovou, která je oficiální majitelkou pozemku a zároveň i stavebníkem, opakovaně žádali úřady o možnost v přírodním parku stavět, dostali pokaždé košem. 

    Nejprve se snažili dostat povolení na hospodářskou stavbu, to většinou bývá seník či kůlna, jenže z půdorysu bylo jasně vidět, že zamýšlejí stavět regulérní rodinný dům. Pak to zkusili s plochou pro bydlení a nakonec i s plochou pro rekreaci. Měli však smůlu.

    Stavba i přes zákazy pokračuje rychlým tempem.

    Jejich snaha povolení získat přitom byla velmi intenzivní. MF DNES vyzpovídala místní úředníky, kteří popsali, že se na rozhodnutí o vydání stavebního povolení chodili ptát různí lidé, například právníci, a dokonce i asistentka jednoho z poslanců.

    „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ řekl jeden z nich. 

    Byť žádosti podávala vždy Brůnová a Šára tvrdí, že s celou věcí nemá nic společného, podle úředníků se přímo účastnil hned dvou jednání a byl při nich označován za investora. Ani jeden se s MF DNES bavit nechtěl.

    Za normálních okolností by případ nevydáním povolení skončil, jenže jak už bylo zmíněno, na pozemku se vesele pracuje a staví. Odbor životního prostředí Roudnice nad Labem proto Brůnové nařídil, aby se zdržela veškeré stavební činnosti.

    Do přírodního parku najela stavební auta.

    Když pak zaměstnanci stavebního úřadu přijeli stavbu zkontrolovat, skutečně to vypadalo, že práce stojí. Ve skutečnosti jen dělníci důmyslně vzali do rukou pruty a šli k rybníku dělat, že rybaří. 

    Úředníkům se je však podařilo převézt, ze stavby odjeli, a když se pak dělníci dali do práce, za 15 minut se vrátili a přistihli je v akci. Na místo pak přijel podnikatel Šára, opět ale tvrdil, že se stavbou nemá nic společného.

    Demolice, nebo výhra?

    Reálný stav tedy je, že si Miloslav Šára staví dům uprostřed přírodního parku načerno a úřady na něj až dosud byly krátké. Může se něco změnit?

    Když dorazili zaměstnanci úřadu, dělníci prý sebrali pruty a vydávali se za rybáře.

    Stavební úřad podle MF DNES svolá další kontrolní prohlídku a sám pak nařídí zastavit práce. Kromě toho by mělo zahájit i řízení o odstranění stavby, proti kterému se stavebník může odvolat a požádat o dodatečné povolení. Následovat mohou další měsíce všemožných jednání.

    Pokud by stavba pokračovala dál, hrozí stavebníkovi pokuta až 100 tisíc korun, což jsou pro Šáru drobné. Celá věc pak může dospět až do situace, kdy úřad nařídí, aby stavebník sám nechal stavbu strhnout.

    Problém ale je, že demolice staveb nejsou v Česku příliš běžnou záležitostí. A mnohem častější variantou je, že úřad dodatečně vydá povolení na stavbu, jako to bylo v případě Šárova altánu. Prosadí si vlivný podnikatel svou?

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:00 neděle 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      70
    • Tvl
      32
    • Super
      31
    • Cože
      30
    • Haha
      28
    • Sladký
      23