Zeman chce na Hrad pozvat rodinu Nadi, která zemřela v Berlíně. Proč ale neposlal kondolenci?

Miloš Zeman projevil přání setkat se s rodinou Nadi Čižmár, která byla jednou z obětí teroristického útoku v Berlíně. Proto ani neposlal papírovou kondolenci, jelikož to považoval za neosobní a rád by pozůstalým projevil soustrast osobně. | foto: koláž Expres.cz

Prezident Miloš Zeman během tradiční relace S prezidentem v Lánech, které odvysílal portál Blesk.cz, vyjádřil své přání pozvat na Pražský hrad rodinu Nadi Čižmár, mladé Češky, která se stala jednou z obětí teroristického útoku v Berlíně. Zároveň přiznal, že rodině nekondoloval a vysvětlil proč.

Prezident Miloš Zeman opět vystoupil v pravidelném pořadu S prezidentem v Lánech . Během rozhovoru se Zeman rozhovořil o terorismu a vzpomenul i Naďu Čižmár, mladou Češku, která se stala jednou z obětí předvánočního útoku v Berlíně.Naďa spolu s manželem Petrem v Berlíně žili pracovali dva roky v IT společnostech. Osudného 19. prosince byla na vánočních trzích na náměstí Breitsheidplatz, když do nich terorista Anis Amri najel ukradeným nákladním autem a 12 lidí zabil a desítky dalších zranil. Naďu se podařilo jako první českou oběť terorismu v Evropě identifikovat až po třech dnech na základě DNA.

Zeman v rozhovoru přiznal, že by se rodinou Nadi Čižmár rád osobně sešel. „Velmi rád bych se s rodinou paní Čižmár potkal. Až ta bolest povolí, tak bych se s nimi setkal. Osobní setkání na Pražském hradě ji snad trošku utěší,“ řekl Zeman, který se přiznal, že Čižmárovým neposlal kondolenci. „Kondoloval jsem prezidentům zemí, kde došlo k útokům. Rodině paní Nadi jsem papírovou kondolenci neposílal, protože jsem ji považoval za poněkud prázdné gesto,“ vysvětlil Zeman, že by raději kondoloval tváří v tvář.

Zeman si dále postestkl nad tím, že útočník z Berlína, ač spáchal několik trestných činů, se mohl pohybovat po Evropské unii a nebyl vyhoštěn. „Pak se divíme těmto strašným útokům,“ okomentoval situaci Zeman. Opakovaně varoval, že ani Česko není před teroristy v bezpečí. „Samozřejmě, že jsme na řadě. Když čtete zprávy tajných služeb, vyplývá to prakticky z každé z nich. Není proto radno podceňovat bezpečnostní opatření. Já Pražský hrad opevnil už před útoky v Berlíně,“ řekl Zeman.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:09 8. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  20
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Tvl
  9
 • Cože
  8
 • Sladký
  7


Komentáře