Návštěva u královny? Řeči Zemana neměly smysl, říká politolog Tomský

Alexander Tomský okomentoval návštěvu prezidenta Zemana u královny Alžběty II. | foto: Profimedia.cz

Miloš Zeman vyrazil do Velké Británie za královnou Alžbětou II. a celá republika se těšila na faux pas, co vstoupí do dějin. Zdá se, že nic „legendárního“ se naštěstí neudálo. Něco špatného na ostře sledované schůzce přece jen našel politolog Alexander Tomský. Co se mu na chování českého prezidenta nelíbilo?

Prezident Miloš Zeman celý natěšený přišel do místnosti, kde ho čekala britská královna Alžběta II. Společně s ním si to za jednadevadesátiletou stařenkou nakráčela také první dáma České republiky Ivana Zemanová s dcerou Kate.Novinářům hlava Česka prozradila, že královně povídal o problémech současného světa. „Řekl jsem jí, že mě vůbec nezajímají lidé, kteří tady berou sociální dávky. Těch se zastávat nebudu.“

Není ale poněkud bezvýznamné, aby povídal Alžbětě II. věci, které ji pravděpodobně vůbec nezajímají?

„Opravdu to bohužel význam nemá. Královna nerozhoduje o ničem, ona je živá bytost, která zosobňuje stát. Mluvit o současných otázkách nemělo smysl,“ řekl v pořadu Interview ČT24 politolog Alexander Tomský.

Devětašedesátiletý rodák z Frýdlantu také poznamenal, že není nic špatného na tom, že Miloš Zeman s sebou vzal celou rodinu. „Je to velmi běžné, samozřejmé. Ale nestává se to vždycky. Například prezident Spojených států byl pouze s manželkou. Dcera by měla ale stát vzadu, dokud ji královna nevyzve.“

Kromě setkání s královnou Alžbětou měl Miloš Zeman v plánu také schůzku s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. S ním chtěl mimo jiné probírat případ ubitého Čecha Zdeňka Makara, jehož vrah Raymond Sculley byl zproštěn viny.

Fotogalerie


Komentáře