Drahoš, nebo Zeman? Dělí je 600 tisíc hlasů, rozhodne se v 2. kole!

Ještě stále nejsou sečteny všechny hlasy, ale už teď je jisté, že úřadující prezident první kolo vyhrál s náskokem a do druhého kola ho doprovodí Jiří Drahoš, který skončil na druhém místě. Za dva týdny tak proti sobě budou stát dva muži, kteří byli po celou dobu bráni jako největší favorité. Za zmínku stojí, že Zeman získal zhruba o 600 tisíc hlasů více než jeho konkurent Drahoš.

Tak trochu se opakuje situace, ke které došlo před pěti lety. Tehdy prezidentskou volbu opanoval také Miloš Zeman a v druhém kole přímé volby se s ním střetl tehdejší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, druhý největší favorit voleb.

Ovšem s tím rozdílem, že v roce 2013 Zeman v prvním kole vyhrál nad svým sokem jen těsně. Dostal 24,21 procenta hlasů a Schwarzenberg 23,4 procenta. 

Letošní volbu Zeman ovládl mnohem výraznějším způsobem. Po hodině a půl sčítání hlasů měl na svém kontě 40,56 % a už tehdy bylo jasné, že je vítězem. Jeho konkurent Drahoš měl v tu chvíli něco málo přes 25 %.

Dá se ale očekávat, že v druhém kole Drahoše podpoří většina těch, kteří volili ostatní Zemanovy konkurenty. 

Například neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček sdělil, že poté, co zjistil, že nepostoupí do druhého kola, je ochoten podpořit Jiřího Drahoše, kterého přitom v minulých dnech několikrát kritizoval.

Za velké zklamání lze označit výsledek prezidentského kandidáta Mirka Topolánka, který skončil mezi nejhoršími. Přitom ho mnozí označovali za černého koně voleb.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:42 13. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Super
  7
 • Haha
  7
 • Cože
  5
Komentáře