Matušková o svém kamarádovi Formanovi: Po emigraci nám nabízel pomoc

Olga Matušková o posledním telefonátu s Milošem Formanem. | foto: Profimedia.cz

Ke smrti světově uznávaného režiséra Miloše Formana se vyjadřuje řada slavných osobností. Mezi jeho dlouholeté přátele patřila také Olga Matušková, vdova po Waldemarovi Matuškovi.

„Já jsem se teď vzbudila. Už včera v noci jsem ještě otevřela počítač a tu zdrcující zprávu jsem viděla. Nemám slov. Je to strašná škoda. Dlouho jsme se neviděli, protože teď mám přítele Jiřího Plannera. Ten s ním byl velký kamarád,“ řekla nám Olga, která se s Milošem Formanem seznámila na natáčení filmu Hoří, má panenko a od té doby jsou přáteli.

Na otázku, zda s Milošem někdy v poslední době mluvila, Olga odpověděla: Před týdnem jsem s Milošem mluvila. On měl v únoru narozeniny. Jenom jsme mu opozděně přáli. Já jsem mu jen popřála hodně zdraví a on se mě ptal, jestli jsem ještě pořád tak hezká. Jen jsem se zasmála. Byl to obrovský člověk a mám na něj jen ty nejkrásnější vzpomínky.“

Olga promluvila také o tom, jak přátelsky se k nim Miloš Forman zachoval, když s Waldemarem Matuškovu před více než 30 lety emigrovali do USA.

Strašně ráda na to vzpomínám. Byl to výborný člověk. Nebyl to žádný náfuka. Když jsme přijeli do USA, tak jsme se s ním sešli. Byli jsme v New Yorku. Říkal Waldemarovi, že když budeme něco potřebovat, ať se ozveme. Byla to kamarádská podpora. Byl rád, že jsme utekli a říkal: ‚Kdyby cokoliv, ozvěte se.‘ Nikdy jsme od něj naštěstí nic nepotřebovali. Nemuseli jsme toho využít. Bylo to ale hezké, že to vyslovil v době, kdy jsem nevěděli, co bude,“ mluvila Olga dál o režisérovi.

Rozhodně není jediná, kdo se o něm vyjadřuje jako o dobrém příteli:Chystali jsem se k němu s Jirkou, že bychom v květnu přiletěli do New Yorku. To už nestihneme. Dost mě to šokovalo. Je to život. Držím palce paní Formanové, aby to zvládla. Já vím, čím si teď prochází. Já jsem si tím prošla. Musí být bezvadná, nikdy jsem ale neměla tu čest ji osobně poznat.“

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:07 12. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Cože
  9
 • Haha
  7
 • Sladký
  7
 • Trapas
  6
 • Tvl
  6
Komentáře