Zoufalý Štěch plivl do tváře živnostníkům, ti zuřivě reagují: Sestřelte to hovado!

  •   12:08
  • diskuse

Předseda Senátu Milan Štěch | foto: Profimedia.cz

Mezi živnostníky jsou pseudopodnikatelé z národohospodářského hlediska diskutabilně přínosní, chtějí se vyhnout vyšším odvodům a měla by se jim proto zvýšit daňová zátěž. Tím OSVČ donutíme opustit podnikatelské prostředí a nechat se zaměstnat. A tak se vyřeší nedostatek pracovních sil, s nímž se potýkají domácí firmy, díky vysoké zaměstnanosti. Slova ultrapravicového demagoga? Nene, tohle se odvážil navrhnout sociální demokrat a předseda Senátu Milan Štěch!

Rozklad a blížící se historický volební debakl České strany sociálně demokratické je patrný na každém kroku. A hlavním smutným hrdinou nemusí být vždy zrovna nebohý Bohuslav Sobotka, který už je i tak fackován na každém kroku. Takový předseda Senátu Milan Štěch ukázal, že úpadek strany jde napříč nemnoha zbylými elitami. To když nepochopitelně zaútočil na živnostníky během sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci.„My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP. Jsem přesvědčený, že by při sjednocení odvodových podmínek přibylo několik desítek tisíc zaměstnanců nebo lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci,“ myslí si druhý nejvyšší ústavní činitel.

Je jen těžko uvěřitelné, že byl zvolen za ČSSD. Asi u nás nenajdeme srovnatelně bezprecedentní útok na svobodu podnikání v celé polistopadové éře. Ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat jak u politiků, tak u OSVČ, které redakce Expresu oslovila.

„Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické,“ napsal například na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec. „Prohlášení předsedy Senátu Štěcha na adresu živnostníků je nepřijatelné. Sociální demokracie se rozhodla politicky definitivně zničit,“ myslí si zase ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Chce nám ČSSD házet klacky pod nohy?

Jenže mnohem bouřlivější jsou odezvy mezi samotnými drobnými podnikateli, kterým vyjádření Štěcha přijde naprosto mimo realitu a o zvýšení odvodů na úroveň firem nechtějí ani slyšet. „Tak to si snad dělá p*del, makám od nevidět do nevidět a ještě mi chtějí házet klacky pod nohy? Naštěstí je už tak trochu jedno, co ten pán plácá, protože po volbách půjde nejmíň na čtyři roky k ledu,“ myslí si zahradník Ota.

„Pokud si socani myslí, že jim tímto způsobem vzrostou preference, tak to se moc nepovedlo. Už jsou opravdu zoufalí,“ kroutí nevěřícně hlavou dětská vychovatelka Lucie. „Co to je za hovado, sestřelte ho,“ zareagoval na Štěchova slova grafik Martin. „Pokud to takhle půjde dál, začnou lidi utíkat do zahraničí. Můžu podnikat třeba z Rakouska. Mám to za barákem,“ uvažuje malíř a hrnčíř Jaromír.

„Jak se pozná pseudo-podnikatel od pseudo-politika? Já bych mu naložil takovou daňovou zátěž, že už by se nezvedl. Ze začátku jsem ČSSD volil, ale to, co předvádějí v poslední době, to zírám, “ říká elektrikář Petr a vážně pochybuje, že by jeho pracovní tempo předseda Senátu Štěch vůbec zvládnul.

Štěchův nešťastný návrh je jen dalším střípkem do rozpadající se mozaiky naprosto dezorientované ČSSD, která po svém nedávno znovu zvoleném předsedovi ztrácí i soudnost a smysl pro realitu. Hniloba vyplouvá na povrch, krysy opouštějí loď a ta se nezadržitelně potápí.

Fotogalerie

Komentáře