Miladu Horákovou měla hrát Kate Winslet. Roli dostala krásná Židovka!

Ayelet Zurer jako Milada Horáková v novém filmu | foto: Koláž Expresu

O ústřední roli v nejočekávanějším filmu tohoto podzimu sice usilovaly všechny české herečky, představy tvůrců snímku Milada ale žádná z nich nesplnila. A poté, co se producenti filmu nedohodli s Kate Winslet, postavu Milady Horákové v životopisném dramatu ztvárnila hvězda filmového pokračování Šifry mistra Leonarda Andělé a démoni – izraelská herečka Ayelet Zurer.

Již druhého listopadu do kin vstoupí velkofilm Milada, který je inspirovaný osudem a životem Milady Horákové. Ta byla 27. června 1950 popravená, přestože tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová.A jelikož cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí, tvůrci hledali herečku, která by byla Horákové co nejvíce podobná.

Přesto, že mi všichni říkali, že není možné, aby Miladu Horákovou hrála ve filmu cizinka, já jsem byl přesvědčený, že v Česku není herečka, která by jí byla dostatečně podobná tak, aby celý film působil maximálně autenticky. Když nám pak nedopadla jednání s Kate Winslet, tak jsme dostali tip na Ayelet Zurer,“ říká režisér filmu David Mrnka.

A ani ji nemusel dlouho přesvědčovat, aby roli vzala. Té to téma úplně učarovalo, protože její maminka pochází ze Slovenska a užila si s totalitou svoje. Ayelet je sama původem z Izraele, kde získala snad všechny herecké ceny a je tam za největší hvězdu. Vedle toho ale zvládla udělat i velkou kariéru v Hollywoodu, kterou odstartovala filmem Mnichov Stevena Spielberga a následovaly další velkofilmy. Aktuálně tam patří mezi hereckou první ligu. Tomu samozřejmě odpovídal i její honorář za film Milada, ale musím říct, že se nám tahle investice vyplatila,“ prozradil Mrnka, pro kterého byla nejdůležitější podoba a ta je podle něj téměř stoprocentní.

Ta podoba je neskutečná a Ayelet předvádí naprosto úchvatný herecký výkon. Chtěl bych jí za to strašně moc poděkovat,“ uzavřel režisér snímku.

Ayelet Zurer

Je jednou z nejúspěšnějších izraelských hereček. Poprvé na sebe Hollywood upoutala, když ji Steven Spielberg obsadil do její první anglicky mluvené role manželky Erica Bany ve snímku Mnichov nominovaném na Oscara. Od svého příjezdu do Spojených států se Zurer objevila v několika celovečerních filmech, mezi něž patří Úhel pohledu společnosti Sony Pictures s Dennisem Quaidem a Williamem Hurtem, Fugitive Pieces Samuela Goldwyna se Stephenem Dillanem a Adam Resurrected s Jeffem Goldblumem a Willemem Dafoe.

Ve svém rodném Izraeli získala mimo jiné cenu Ophir (izraelská obdoba Oscara) za svůj výkon v hlavní roli filmu Tragedie Niny. Kromě toho byla nominována za role ve filmech Only Dogs Run Free, The Dybbuk from the Holy Apple Field, Desperado a Rutenberg. Zurer také získala cenu Izraelské televizní akademie za působivý výkon v hlavní roli seriálu V odborné péči, který byl posléze adaptován i pro americkou televizi stanicí HBO. Před nedávnem byla Zurer poctěna na mezinárodním filmovém festivalu v Haifě hvězdou na tamním „filmovém bulváru“ před budovou, v níž se festival pravidelně koná.
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:06 9. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Tvl
  7
 • Trapas
  5
 • Sladký
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  3


Komentáře