Olympijské příběhy: Proč sparťan Krčmář už ve třinácti utekl od rodičů?

Česko i svět oslnil emocemi při televizním rozhovoru po medailovém olympijském závodě. Biatlonista Michal Krčmář, stříbrný muž ze závodu na deset kilometrů, je novou sportovní superhvězdou. Výkonem, úspěchem i upřímností.

Jeho story je ovlivněna naprosto zásadním rozhodnutím, které on i celá rodina museli udělat ještě na základní škole. Michal Krčmář je rodák z východočeského Vrchlabí, tedy z města, které je na první pohled ideálním místem pro provozování zimního sportu.

Jenže třináctiletý Michal se chtěl stát biatlonistou světové úrovně. A k tomu bílé stopy nestačí, je potřeba mít také dobré podmínky pro trénink střelby.

Michal Krčmář s číslem 36 při ceremoniálu v biatlonovém areálu.

Proto odešel od rodičů a začal žít u babičky s dědou v Letohradě, což je takové malé centrum českého biatlonu.

„Doma jsme se bavili, že chci biatlon dělat, běžecky jsem jakž takž jezdil, ale na střelnici jsem vždycky všechno pokazil. Bylo jasné, že musím střílet každý den, naši měli v Letohradě známé trenéry a táta tu měl rodiče,“ vyprávěl před nedávným odletem na olympiádu do Pchjongčchangu. „Nemusel jsem na intr ani do neznámého prostředí, tak jsem byl určitě pro. První dva roky byly těžší, byl jsem na mamku vázaný, ale zvykl jsem si.“

Michal Krčmář slaví s českým týmem parádní úspěch, stříbrnou olympijskou medaili.

Těžké rozhodnutí se v medaili zhmotnilo právě v Koreji, z Krčmáře je stříbrný muž Her.

Výsledkem tak zdaleka překonal svůj předobraz, tátu. I jeho otec byl biatlonový reprezentant, také on si užil olympijskou atmosféru.

„Má o trochu lepší výsledek z olympiády (57.) než já (60.), tam mě ještě čeká kus práce,“ usmál se.

Šedesáté místo zajel Krčmář junior před čtyřmi lety v Soči, kam jel jako benjamínek týmu. „Tam se oťukal. Od té doby vyrostl, pomáhá mu pracovitost a zarputilost,“ vychválil svého podřízeného šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář.

Dnes je tátův výsledek zapomenut a Krčmář se posunul mezi sportovní celebrity. Stejně jako například boxerští bratři Kličkové či tenista Novak Djokovič. Jejich osudy český biatlonista s oblibou zkoumá, čte jejich životopisy.

„Mám rád biografie sportovců. Je mi jedno, jestli je to tenista, fotbalista nebo sjezdař. Když je to zajímavý člověk, tak po tom sáhnu. Otec bratří Kličků byl voják, pořád ho převelovali, takže se každý půlrok stěhovali. Měli hodně zajímavé dětství,“ popsal, proč ho zaujali ukrajinští obři.

Nakonec i on měl zajímavé dětství, jak už zaznělo.

Skvělé! Biatlonista Michal Krčmář má olympijské stříbro.

To bylo ovlivněno nejen biatlonem, ale také fotbalem. Sám kopal do páté třídy, jeho bratranec to dotáhl do dorostu prvoligové Mladé Boleslavi. Odmala si také našel kluby svého srdce.

Jsou dva – oba tradiční a pyšné, na druhou stranu v poslední době nepříliš úspěšné: pražská Sparta a Manchester United.

„Na Letnou se dostanu tak dvakrát do roka. Na podzim už moc nejezdím, protože nechci nachladnout,“ vyznal se. „A s kamarády se chystáme, že vyrazíme do Manchesteru,“ těšil se.

Nějakou korunu na výlet na anglickou Premier League, celosvětově uznávanou jako nejlepší soutěž světa, rozhodně sežene. Za stříbrnou olympijskou medaili dostane prémii 875 tisíc.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:19 pondělí 11. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • 26
  • 11
  • 8
  • 8
  • 7
  • 6