Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Pád krále Moravy: 5 kauz, které zlomily Michalu Haškovi ve volbách vaz

    Hejtman Hašel měl zaměstnávat fiktivní mluvčí a platit ji z veřejných peněz. | foto: iDNES.cz

    Michal Hašek dlouhých 8 let platil za nesesaditelného vládce Jihomoravského kraje. Vítězil i v průzkumech oblíbenosti hejtmanů a vše nasvědčovalo tomu, že bude prvním politikem, který v krajských volbách potřetí obhájí hejtmanský post. Jenže realita nakonec byla úplně jiná. Haškova ČSSD skončila v Jihomoravském kraji až třetí a je pravděpodobné, že skončí v opozici. Co mohlo být příčinou Haškova pádu?

    1. Nepovedený puč v ČSSD

    Michal Hašek měl stabilní post hejtmana Jihomoravského kraje a byl i poslancem a místopředsedou strany. To mu ale nestačilo. Po parlamentních volbách v roce 2013 se Hašek rozhodl, že ovládne ČSSD a nahradí na postu předsedy Bohuslava Sobotku. K tomu chtěl využít svůj dobrý vztah s prezidentem Miloše Zemanem.

    Hašek se přátelí s prezidentem Zemanem. Toho chtěl využít ke svržení Bohuslava Sobotky po volbách v roce 2013. Puč mu nevyšel a ještě o něm lhal.

    Hašek se spolu s Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem potají sešel se Zemanem v Lánech, aby dojednali mocenské změny v ČSSD. To že schůzka proběhla Hašek v médiích zapíral i poté, co Milan Chovanec pučisty zradil a výměnou za post ministra se postavil za Bohuslava Sobotku a potvrdil lánskou schůzku. Hašek musel zahambeně rezignovat na stranické funkce a v očích veřejnosti se stal lhářem.

    2. Pochybný doktorát ze slovenské korupční školy

    Samolibý Hašek se nikdy nezapomene pochlubit tím, že se pyšní titulem JUDr. před svým jménem. Doktorát práva ale získal za velmi pochybných okolností. Pro titul musel Hašek až na Slovensko, konkrétně na nechvalně proslulou soukromou školu v malé obci Sládkovičovo, pověstnou kupčením s tituly pro slovenské sociální demokraty.

    Michal Hašek dokázal vystudovat na doktora práv na škole v pětitisícovém Slovenském Sládkovičovu na soukromé škole, kterou ovládá slovenská sociální demokracie. Gratulujeme.

    I Haškova rigorózní práce je často zpochybňována. Kritici tvrdí, že na českých veřejných školách by nestačila ani k zisku magistarského titulu. Hašek slíbil, že práci nechá prověřit a po nějaké době pouze prohlásil, že práce je bezchybná. Kdo jí posuzoval ani obsah tvrzených posudků ale Hašek nikdy neprozradil.

    3. Sběratelství funkcí

    Pokud v české politice existuje někdo, o kom můžeme říct, že umí sedět na více židlí naráz, pak je touto osobou Michal Hašek. Ten zvládá pomyslných židlí obsadit neuvěřitelných 30. Alespoň tak tomu bylo v roce 2013 před parlamentními volbami.

    Hašek si očividně dal za cíl sedět jedním zadkem na více židlích. Zatím to zvládl na třiceti.

    Pochopitelně když se projednávalo omezení souběhu funkcí, Hašek nikdy nebyl horlivým zastáncem této změny. Připravil by se pak o zhrubu dvoumilionový roční příjem, který mu plynul nejen z politických mandátů, ale i z četných funkcí ve správních a dozorčích radách. Ve sněmovně patřil k největším absentérům, ostatním funkcím taky příliš nedával a jediná, které byl okolnostmi donucen se vzdát byla právě ta poslanecká. Po těchto volbách nebude už ani hejtmanem.

    4. Neexistující mluvčí

    Kauzou, která podtrhla obraz Haška jako člověka, který nelže snad jen když mlčí, bylo odhalení toho, že tisková mluvčí, která za něj několik let komunikovala, nikdy neexistovala. Respektive pod jménem fiktivní Lucie Proutníkové se skrývala za korupci odsouzená lobbistka Jana Mrencová.

    Za Haška do médií roky mluvila Lucie Proutníková. Ta ale neexistuje a ve skutečnosti se jedná o odsouzenou lobbistku Janu Mrencovou, ženu podivné pověsti i vzhledu.

    Mrencová v minulosti spolupracovala i se zastřeleným kmotrem ČSSD Romanem Houskou nebo s komunisty. Za Haška měla tvořit i placené články, které měly zvelebovat veřejné povědomí o jeho osobě. Když se celá kauza provalila, jak Hašek, tak Mrencová vše popřeli. Když další z bývalých spolupracovnic Michala Haška Denisa Kapitančiková potvrdila spolupráci Haška s Mrencovou, stala se terčem anonymních výhrůžek.

    5. Volební debakl

    Tristní výsledek krajských voleb by mohl předznamenávat Haškův pád z vrcholu do propasti politického zapomnění. Kdysi neporazitelná ČSSD skončila na Jižní Moravě až třetí, koaliční potenciál ostatních stran by mohl Haška poprvé dostat do opozice. To by znamenalo významou ztrátu důvěry voličů i spolustraníků v jeho osobu.

    Ani bizarní video, kde Hašek vařil spolu se Zdeňkem Škromachem nepomohlo. ČSSD na Jižní Moravě skončila až třetí.

    Někdejší aspirování úspěšného komunálního politika na nejvyšší post v ČSSD se zdá být nenávratnou minulostí. Hašek by dnes už jen stěží nalézal podporu pro jakékoliv zákulisní machinace. Pro voliče dnes není nejúspěšnějším hejtmanem, ale člověkem, který dovedl sociální demokraty k debaklu. K návratu na výsluní by pomohlo jediné. Znovu od začátku začít budovat poctivou cestou pošramocenou kariéru.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 21:25 neděle 5. února 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      84
    • Haha
      29
    • Sladký
      21
    • Tvl
      18
    • Trapas
      17
    • Cože
      15