Bývalý hejtman Hašek o vlastní straně: ČSSD se hledá, ale Sobotku podpořím. Musím

Michal Hašek nepodporuje Bohuslava Sobotku z lásky. | foto: koláž Expres

Kdysi populární hejtman Jihomoravského kraje má za sebou řadu porážek. Nepovedený převrat v ČSSD, těsný neúspěch při volbě o předsedu stranu, lži v médiích a konečně neobhájená pozice hejtmana. To je jen stručný výčet vroubků. Nyní si Michal Hašek opět “brousí nože”.

Jak bývá zvykem, po neúspěchu ve vrcholové politice se někdejší činitelé uchylují ke svým původním profesím. V případě Michale Haška to je práce advokáta, ale z politiky se zcela nestáhl. Jednak je stále zastupitelem Jihomoravského kraje, a také nadále řadovým členem ČSSD.S blížícím se volebním sjezdem o sobě dává vědět s kritikou mířenou do vlastních řad a mezi řádky i vzkazem pro současného předsedu Bohuslava Sobotku. Ten na jednu stranu může počítat i s Haškovým hlasem při další volbě předsedy. „Podpořím Sobotku, možná je to pro některé překvapení. Samozřejmě to není sňatek z lásky. Jsem pragmatik. Pokud by Sobotka neobhájil pozici předsedy ČSSD, znamenalo by to také jeho konec v pozici premiéra,“ říká bývalý hejtman Hašek v interview pro Blesk.cz.

Na druhou stranu má o dění ve straně pod vedením současného lídra pochybnosti: „Já myslím, že sociální demokracie se v tom supertěžkém, supervolebním roce tak trochu hledá.“

Úspěch sociální demokracie v podzimních volbách je podle něho pro nové vedení klíčový a sám by šance strany viděl někde mezi 20-25%. O jeho ambicích k návratu po politickém debaklu svědčí i další slova. „Možná teď budu říkat nějaké nepříjemné věci, které se některým nebudou líbit,“ varuje Hašek.

Volně přeložená by se dala jeho slova vnímat tak, že Sobotku podpoří z účelových důvodů ve prospěch celku. Ale jinak se může předseda ČSSD těšit na ostrou kritiku a po volbách se ze strany rivala může dočkat ledasčeho. Otázkou je, zda se kontroverznímu politikovi podaří opět získat důvěru spolustraníků, což je s velkým otazníkem.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:40 16. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  8
 • Super
  7
 • Haha
  7
 • Tvl
  6
 • Cože
  5
 • Sladký
  5


Komentáře