Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Další šílenost z pera ministryně Marksové: 5 absurdit zákona o práci z domova

    Ministryně práce a sociálních věcí zase něco vymyslela. Tentokrát je to novela zákoníku práce upravující práci z domova a jedná se snad o ještě větší bizarnost, než její předchozí návrhy. | foto: PETR TOPIČ / MAFRA / ProfimediaProfimedia.cz

    Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marsková z ČSSD je členkou vlády, která se může pyšnit asi nejvíce bizarními návrhy zákonů. Nyní vytasila novelu zákoníku práce týkající se práce z domova, nad kterou nezbývá než významně pozvednou obočí v němém úžasu a nepochopení. Vybrat 5 věcí, které jsou na tomto návrhu špatně ́, je poměrně složité, protože po přečtení návrhu zákona se zdá, že je na něm špatně snad úplně všechno.

    1. Absurdní podmínky

    Takzvaný home office neboli práce z domova je oblíbeným firemním benefitem, který zaměstnanci umožňuje za určitých situací pracovat z domova. Dnes ho k oboustranné spokojenosti praktikují v mnoha firmách. To vše by ale podle Marskové mohlo být jinak.

    Návrh novely zákoníku práce ukládá na práci z domova naprosto absurdní podmínky. Zaměstnavatel by měl například zaměstnanci zajistit optimální světelné podmínky nebo odstranit rizikové faktory. Jak tyto bohulibé záležitosti ale chce ministryně realizovat neví nejspíše ani ona sama.

    2. Odtržení od reality

    Při pročítání novely se nelze ubránit tomu, že ministryně Marsková se snaží o právní úpravu něčeho, co vlastně ani neví jak funguje. Naprostý nesoulad teorie s praxí jí vytýkají i kolegové z poslaneckých lavic.

    „Ministryně Marksová je evidentně naprosto odtržená od praxe, netuší, jak to ve firmách funguje. Není divu, když dosud pracovala jen na úřadech nebo v neziskovém sektoru,“ okomentovala návrh novely poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

    3. Pro dobrotu na žebrotu

    Ministryně Marsková svůj návrh hájí s tím, že se jedná o významný krok k posílení práv zaměstnanců. Bohužel se ale v realitě jedná o danajský dar, který místo aby pomohl, tak může jen výrazně uškodit a vést i k úplnému zrušení možnosti pracovat z domova.

    Ministryně Marksová bude tak dlouho pomáhat, až najednou začne škodit.

    „Práce doma je dlouhodobou běžnou praxí a oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, který funguje i bez nějakého užšího legislativního rámce. Ačkoliv je v novele patrná snaha o ochranu práv a bezpečnosti zaměstnanců, v důsledku by jim mohla spíše uškodit a institut home office v České republice úplně zničit,“ domnívá se předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

    4. Zaměstnavatelé prý souhlasí. Ještě aby ne

    Když se kontroverzní návrh projednával v poslanecké sněmovně, ministryně Marksová jako překladatelka ho hájila i tím, že se jedná o na tripartitě dohodnutý kompromis a jako jeden z hlavních argumentů pro jeho schválení uvedla to, že zástupci zaměstnavatelů s ním souhlasí. Těm se ale nelze příliš divit.

    Zaměstnavatelé si mnou ruce, návrh zákona pro ně bude vhodnou záminkou pro úplné zrušení práce z domova.

    Na první pohled se zdá, že na zaměstnavatele návrh klade tolik nesmyslných a absurdních požadavků, že by museli být sami proti sobě, kdyby s něčím podobným souhlasili. Ve skutečnosti se pro ně ale bude jednat o vhodnou záminku, jak možnost práce z domova zrušit, před čímž ostatně varoval i předseda Pirátů Bartoš. Nejenže ušetří na administrativě, ale navíc budou mít zaměstnance více pod kontrolou.

    5. Kontroly bez kontrol. Ehm, cože?

    Představme si, že návrh ministryně Marksové bude schválen a zaměstnavatel opravdu bude muset zajistit, že u zaměstanance doma jsou odpovídající podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Jak je ale zaměstnavatel zajistí a jak bude zjišťovat jejich dodržování? Bude snad chodit k zaměstanci domů na kontrolu?

    Ministryně se dušuje, že zaměstnavatelé nebudou u zaměstnanců nic kontrolovat. K čemu tedy celý zákon vlastně je?

    Marksová vyvrací, že by zaměstnavatel nebo například inspekce práce měli po schválení zákona možnost kontroly pracovního prostředí u zaměstnance doma. Pokud by ale nebyla žádná kontrola, zaměstnanec by si doma beztak mohl dělat prakticky co by chtěl. Zákon by se tak stal legislativní zbytečností, která by existovala jen proto, aby byla ignorována a porušována. A podobný zákon tak logicky raději nemusí existovat vůbec.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 1:00 sobota 15. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      75
    • Haha
      24
    • Tvl
      21
    • Super
      17
    • Cože
      14
    • Sladký
      11