Kocáb o komunistovi Rážovi: Jeho „super režimu“ padlo za oběť 90 miliónů lidí

 • Jožo Ráž z kapely Elán se v televizi rozpovídal o komunismu
 • Prohlásil, že minulý režim byl lepší než to, v čem žijeme dnes
 • Podle něj jen lidé nepochopili podstatu komunismu
 • Jeho výroky pro Expres okomentoval hudebník Michael Kocáb

Jožo Ráž obhajuje komunismus. Kolega Kocáb ho střízlivě brzdí: tak růžové to nebylo | foto: koláž Expres.cz

Všichni ho známe jako frontmana populární kapely Elán, Jožo Ráž je ale také přesvědčený komunista. Dokázal to v rozhovoru pro DVTV, kde svými ráznými názory dost šokoval moderátora i diváky. Zeptali jsme se jeho kolegy a vrstevníka Michaela Kocába, co si o Rážových výrocích myslí. Ten za totality kopal za druhou stranu barikády.

Když se reportér Martin Veselovský rozhodl vyzpovídat zpěváka Joža Ráže, zřejmě netušil, že se debata o skoro padesátiletém nepřetržitém působení kapely Elán zvrtne v oslavnou ódu na komunismus.Ráž, který se netají tím, že je přesvědčený komunista, se rozpovídal o tom, jak bylo za minulého režimu všechno lepší. Během rozhovoru si ale několikrát naběhl nešťastnými příměry, až nakonec smíchal jablka s hruškami.

Prohlásil například, že komunistická a křesťanské ideologie jsou si v mnohém podobné, a že komunismus vlastně hlásá samé dobré věci.

To ale ostře okomentoval Rážův kolega z hudební branže Michael Kocáb.Těm v uvozovkách čistým komunistickým myšlenkám padlo podle odhadů za oběť na 90 miliónů lidí. To samo o sobě stačí, aby byla jakákoli diskuse o eventuálních kvalitách komunistických receptů na život ukončena hned na počátku,“ kontruje slovenské celebritě.

Zároveň ale říká, že i když s Rážem nesouhlasí z celého srdce, rozhovor na něj působil sympaticky a Voda čo ma drží nad vodou zůstává jeho nejoblíbenější slovenskou písní.

Rusko = budoucnost? Nikdy

Ráž v rozhovoru mimo jiné mluví o tom, že má rád Rusko a jeho obyvatele. „S ruským řidičem si klidně popovídáte o filozofii, s americkým leda o hamburgerech,“ tvrdí Ráž s lehkou nadsázkou.

Zcela vážně ale myslel prohlášení, že by se Česko mělo k Rusku spíše přibližovat, než se k němu obracet zády. Putinovo království je podle něj jistota.

Michael Kocáb, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva.

Michael Kocáb, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva.

I s tím má Kocáb problém. Kdyby se Rážova slova naplnila, pro Česko by to podle něj znamenalo jistotu katastrofy.

„Ať si můj oblíbený Jožo Ráž, a to nemyslím ironicky, přečte knihu Rusko plné křížů od otce ruské perestrojky Jakovleva a rozsvítí se mu. To nejsou úvahy, to jsou dokumenty,“ vzkazuje slovenskému kolegovi.

„Sovětští a čínští komunisté rozpoutali vyvražďování neslýchaných rozměrů. Sami jsme zažili jen střípek toho zla a stačilo to, abychom řekli nikdy více,“ uzavřel rázně Kocáb, který si coby tvář rebelujícího Pražského výběru s minulým režimem užil své.

Ráž, který v rozhovoru sám přiznal, že jemu i kapele Elán se za totáče vedlo lépe než dnes, ve svých jednašedesáti letech už jednoduše nestačí na požadavky 21. století.

Snaží se to ale skrýt za sentimentalitu, kterou přiživuje značně selektivním vzpomínáním na totalitu v Československu.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:48 30. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  101
 • Super
  68
 • Cože
  20
 • Haha
  17
 • Tvl
  17
 • Sladký
  15


Komentáře