Nenáviděli se kvůli penězům, teď šel Kocáb Soukupovi za svědka. Jak vznikl jejich rozkol?

Po životním rozkolu šel Kocáb Soukupovi za svědka na svatbě. Co mezi nimi bylo v 80. letech? | foto: Profimedia.cz

Čas, jak je vidno, zahojí všechny rány. Jak jinak si totiž vysvětlit, že šel Michal Kocáb Ondřejovi Soukupovi na svatbě za svědka, a to i přes to, že mezi nimi byl dlouhá léta zakořeněný hluboký svár týkající se Karla Gotta. Šlo o peníze!

Píší se 80. léta a Pražský výběr se pyšní titulem jedné z nejpopulárnějších hudebních kapel desetiletí.Založil ji Michael Kocáb a na baskytaru hrál tenkrát ještě mladý Ondřej Soukup. V roce 1981 však přišla Soukupovi nabídka stát se členem doprovodného orchestru Karla Gotta a problém byl na světě.

Když s tím hudebník přišel do zkušebny, ostatní se do něj pustili, že to přeci nemůže udělat. Ondřejův argument však nešlo přebít: „Víte, kluci, oni mi u toho Gotta nabízejí ohromnou hromadu zlata a já to zlato chci,“ citoval před časem Soukupova slova Kocáb.

Motiv byl jasný. Zatímco pražský výběr dělal hudbu spíše z lásky, nikdo jim netahal aparaturu a k převozu měli jednu rozvrkočenou káru, u Gotta se o něj starali jako v peřince. Nabídku proto přijal.

Křest nového CD Pražského výběru v dubnu 2012.

Křest nového CD Pražského výběru v dubnu 2012.

Reakce kluků z kapely na sebe však nenechala dlouho čekat. Složili Soukupovi píseň, ve které poukazovali na jeho chamtivost a touhu po bohatství. Hlavní motiv písně zněl: Prachy nečekají!


Dokonce v polovině písně zmlkne zvuk a z telefonu se ozve: „Haló, Soukup, haló...“

„Mně se ta písnička líbila. Spíš jsem se divil, že Gott se neurazil. Řešil jsem tehdy prostě dilema. Na jedné straně byly peníze, na druhé kamarádi,“ řekl pro Denik.cz zpětně Soukup.

Domnělá křivda byla mezi hudebníky zakořeněná dlouhá léta, spor však nakonec vzala voda a o 35 let později jde Kocáb na svatbě Soukupovi za svědka.

Lucia Šoralová a Ondřej Soukup se po 14 letech vzali.

Lucia Šoralová a Ondřej Soukup se po 14 letech vzali.

S minulostí se oba dokázali vyrovnat s nadhledem a také s humorem. Soukup dokonce v roce 2012 s Pražským výběrem vystupoval a pověstným „Haló, Soukup, Haló“ sklidil obrovský úspěch.

Svár se Soukupem však rozhodně nebyl poslední, kterého se Kocáb zúčastnil. Začátkem nového tisíciletí se v rámci Pražského výběru rozhádal také s Michalem Pavlíčkem. Usmířili se až na pohřbu Václava Havla koncem roku 2011.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 11. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Trapas
  14
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8


Komentáře