Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Vary
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • jít naiDNES.cz

  Umělci plísní Vary za politiky i Zbrojovku. A Bartoška? Elegantně s nimi zametá!

  Umělcům vadí politici ve Varech či Zbrojovka jako sponzor. Šéf Bartoška se s tím vypořádal jako elegán. | foto: Profimedia.cz

  Byť přínos velké spousty českých celebrit na karlovarském festivalu spočívá jen a pouze ve vymetání večírků, některé mají dojem, že si mohou průběh největší filmařské slavnosti u nás přetvářet k obrazu svému. Vadí přítomnost politiků a teď už i sponzoři. Co na to šéf Jiří Bartoška? Ten si umí poradit po svém, tedy elegantně. Zbytečné poznámky nekomentuje, k těm vážnějším se umí postavit čelem. Zbrojovka prostě Vary sponzorovat bude, oznámilo vedení festivalu.

  Trochu to vypadá, jako by pozřeli všechnu moudrost světa. Na to, že čeští umělci komentují politiku tak, jako by k ní snad měli co říct mnohem více než běžní občané, jsme si už zvykli. Někteří to ale se snahou nastolit zemský ráj trochu přehánějí. To vidíme například nyní na festivalu v Karlových Varech.

  Třeba takový Jiří Macháček se nechal pro Frekvenci 1 slyšet, že mu mimořádně vadí přítomnost politiků ve Varech. Z jeho slov ale tak nějak lze odtušit, že ve skutečnosti nevadí až tak politici, jako mu vadí spíše někteří vybraní politici.

  „Podle mě tady nemají co dělat! Co mají společného s filmem? Lidi z festivalu by se měli zamyslet,“ řekl nejprve. „Do určité chvíle člověk stále věří, že naši zastupitelé to vyřeší bez nás. Ve chvíli, kdy jde o ohrožení právního státu a demokratického principu, mi to ale věru jedno není,“ dodal a evidentně tak mířil na lidi z okolí Andreje Babiše, kteří na festival dorazili, Alenu Schillerovou a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO.

  Umělcům vadí politici ve Varech či Zbrojovka jako sponzor. Šéf Bartoška se s...

  Macháčkovi vadí politici ve Varech, vyčetl své kamarádce Aně Geislerové fotku s Dominikem Ferim?

  Zda Macháček, kterému politici ve Varech tak vadí, vyčetl svojí dobré kamarádce Aně Geislerové bratříčkování s poslancem za TOP 09 Dominikem Ferim během zahajovacího večírku, to se můžeme jen domnívat.

  Umělcům vadí politici ve Varech či Zbrojovka jako sponzor. Šéf Bartoška se s...

  Aňa Geislerová a Dominik Feri

  Ve svém vyjádření Macháček prohlásil, že by se „lidi z festivalu měli zamyslet“. Jenže šéfa MFF KV Jiřího Bartošku nejspíš jeho slova nechávají chladným. Je to profesionál a dobře si uvědomuje, že karlovarský festival je možná největší společenskou událostí u nás a jako takový láká lidi ze všech společenských sfér. Určitě nejde o akci určenou prostě jen k tomu, aby si na ní čeští herci pořádně zapařili.

  Umělcům vadí politici ve Varech či Zbrojovka jako sponzor. Šéf Bartoška se s...

  Jiří Bartoška se potkal s Monikou Babišovou a někteří čeští umělci musí nejspíš šílet.

  Proto nemá problém jakéhokoliv politika, či třeba manželku premiéra Andreje Babiše Moniku, ve Varech uvítat jako kohokoliv jiného.

  Akce Zbrojovka

  Další ukázkou toho, že čeští umělci žijí v bludu, kde mají na festival ve Varech patent, je otevřený dopis útočící na jednoho ze sponzorů. Konkrétně jde o zbrojařskou společnost Czechoslovak Group.

  „Festival systematicky a hrdě promítá důležité filmy, které často mluví o násilí, nespravedlnosti, korupci či potírání lidských práv. Zve a podporuje filmaře ze zemí, kde se kvůli represivním režimům nemohou svobodně vyjadřovat a točit. Vážíme si toho, a právě proto nás zpráva o financování festivalu Českou zbrojovkou zklamala,“ stojí v dopisu, který podepsali režiséři Jan Hřebejk, Tereza Nvotová, Vladimír Michálek, Juraj Nvota, Vít Klusák nebo herečky Jana Plodková, Anna Šišková, Anna Geislerová a Zuzana Kronerová.

  Šéf karlovarského festivalu Jiří Bartoška

  Šéf karlovarského festivalu Jiří Bartoška

  „Domníváme se, že svátek filmu a svobody by z principu neměl být placen firmou, která podle zdrojů jako Amnesty International v minulosti porušovala kodex Evropské unie o obchodu se zbraněmi. Jsme přesvědčeni, že lidská práva by měla vždy stát nad byznysem,“ pokračuje dopis.

  V překladu lze jejich slova číst takto: Hele, letos si ještě za peníze z obchodu se zbraněmi zapaříme, ale příště už, Jirko Bartoško, sežeň finance někde jinde. 

  Kde to bude, to je zřejmě signatářům dopisu fuk, podporu z vlastní kapsy každopádně nenabídli.

  A reakce Jiřího Bartošky, respektive vedení MFF KV? Za jedna, k problému se postavili čelem a ukázali, kdo je ve Varech pánem.

  Přečtěte si kompletní vyjádření:

  „Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se jako akce s dlouholetou tradicí spojuje s tradičními českými značkami. Česká zbrojovka, založená v roce 1936, patří k těm, které představují základy domácího strojírenského průmyslu. Právě tradiční české firmy a značky, včetně České zbrojovky, pomohly v loňském roce po odchodu generálního partnera pouhé tři měsíce před začátkem přehlídky zabezpečit její konání a festival pro filmaře i diváky udržet. Česká zbrojovka podporuje celou řadu kulturních akcí, věnuje prostředky charitativním nadacím a fondům solidarity a pomáhá tak potřebným ve složitých životních situacích. Pravidla podnikatelské činnosti deklaruje ve vlastním, veřejně dostupném Etickém kodexu. Vedení MFF KV si váží spolupráce s tradičními českými firmami, jakou je i Česká zbrojovka, které poskytují nezbytnou podporu pro zachování kvality filmového festivalu pro všechny návštěvníky a také vytvoření filmařské platformy, která otevírá desítkám tvůrců cestu k další umělecké realizaci.“

  Z vyjádření lze odhadnout, že Zbrojovka bude jakožto tradiční česká firma festival ve Varech sponzorovat i nadále. A je správné dát umělcům najevo, že jsou to pořád především umělci, a ne šéfové celé země.

  Fotogalerie


  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:26 středa 30. října 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   140
  • Trapas
   43
  • Cože
   35
  • Tvl
   34
  • Haha
   33
  • Sladký
   32
  Premium

  Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

  Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

  Premium

  Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

  Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat

    Vezmeme vás na titulní stranu
    Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

   • Zprávy
   • Celebrity
   • Jen pro muže
   • Sport
   • Video
   • jít naiDNES.cz