Metadon, lék, který zabil mladého vězně. Co to je a k čemu se používá?

Médii proběhla zpráva o Miroslavu H. (+30), který nešťastnou náhodou zahynul ve věznici na Pankráci, když mu byl omylem podán nesprávný lék. Metadon, jak se přípravek nazývá, je pro mnoho lidí tajuplný pojem. O co se tedy jedná a k čemu se používá?

Metadon je přípravek, který se používá k léčbě drogových závislostí. Konkrétně se jedná především o závislost na heroinu, což je těžký opiát, jehož dopady na uživatele jsou katastrofální.

Heroin totiž způsobuje prudký výkyv nálady směrem k euforii, která stejně rychle odezní. To způsobuje organismu velký šok, který jen zhoršují nadcházející abstinenční příznaky. Kromě toho je tato droga poměrně drahá záležitost, která závislé dříve či později dožene k dluhům, krádežím a jiné kriminalitě.

Metadon oproti tomu vyvolává mnohem kontrolovatelnější euforické stavy a také ústup účinků přichází pozvolněji. Nemá tedy takový devastační vliv na člověka a navíc mu díky menším výkyvům nálad umožňuje běžně fungovat. Protože jde o lék, je také cenově mnohem dostupnější a často hrazený pojišťovnou, pokud se závislý chce léčit. Léčba pochopitelně spočívá v postupném snižování dávek.

Důvodem, proč Miroslav H. po podání Metadonu zahynul, je poměrně prostý. Tento i jiný opiát totiž vyvolávají v závislém potřebu stále vyšších dávek. Ve chvíli, kdy dojde k léčbě uživatele, již většinou potřebuje poměrně velké dávky. Pokud takovou dávku podáte narkomanovi, jeho organismus, který je droze uvyklý, se s ní vyrovná. Při požití osobou, která dosud s látkou nemá zkušenost, ale následuje silná intoxikace a hrozí předávkování a smrt, což je s největší pravděpodobností to, co se mladému muži přihodilo.FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:46 6. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Tvl
  10
 • Super
  9
 • Cože
  9
 • Haha
  8
 • Sladký
  8


Komentáře