Politolog Trávníček: Tohle je 5 důvodů, proč ČSSD nevoní Paroubkův comeback

Politolog Matěj Trávníček (vlevo) odhalil, proč Jiřího Paroubka v ČSSD někteří lidé nechtějí. | foto: Koláž Expresu

Návrat ztraceného syna? Tak to v žádném případě! Vrchní představitelé ČSSD Jiřího Paroubka s otevřenou náručí rozhodně nevítají. Proč tomu tak je? Na to jsme se zeptali politologa Matěje Trávníčka. Mají Zaorálek se Sobotkou snad z bývalého premiéra strach?

„Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty,“ uvedl pro Parlamentní listy dnes už bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.S jeho slovy souhlasil i nový volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek, který Paroubkovi vyčítá zejména založení konkurenční strany LEV 21. Podle politologa Matěje Trávníčka ale tohle nejsou jediné důvody, proč vedení ČSSD zpět svého šéfa nechce.

1.Paroubek překazil velký den ČSSD

ČSSD v sobotu zrovna potvrdila své změny ve vedení strany, představovala navíc také nový volební program. Zčistajasna ale byla venku zpráva, která naprosto šokovala českou veřejnost: Jiří Paroubek se vrací zpět mezi sociální demokraty.

„Média to přirozeně zajímá, píše se o Paroubkovi a nově představený program ČSSD ustupuje do pozadí,“ míní politolog Matěj Trávníček, který chápe podrážděné reakce Lubomíra Zaorálka a Bohuslava Sobotky.

2.Všechny zajímá jen on, strana jde stranou

Od té doby, co média informovala o tom, že Jiří Paroubek ohlásil svůj návrat, tak šel volební program ČSSD pryč ze scény.

„V neděli byl Sobotka u Moravce a Zaorálek v Partii na Primě. Nebýt Paroubka, tak by se jich moderátoři ptali na volební program ČSSD, případně by měli prostor vysvětlovat triumvirát v čele strany, takhle museli odpovídat na dotazy o něm,“ vysvětluje Trávníček.

3.Vnímají to jako snahu sabotovat jejich šance

ČSSD změnila vedení a slibovala si od tohoto razantního kroku výrazný nárůst voličů. Strana, jejíž volební preference jsou horší a horší, se snažila odstartovat novou úspěšnou éru.

V období rozletu ovšem přichází člověk, který dlouhou dobu současné vedení ostře kritizoval.

Nelze se tak divit tomu, že Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka jsou proti návratu Jiřího Paroubka. „Jsou naštvaní, protože to vnímají jako Paroubkovu snahu sabotovat jejich šance v blížících se volbách,“ rozebírá situaci Trávníček.

4.ČSSD zbytečně marní čas

Místo toho, aby se strana pokusila stmelit a ještě k tomu přesvědčit co nejvíce nerozhodnutých voličů, tak se teď řeší návrat bývalého předsedy Jiřího Paroubka. To k dobré atmosféře také moc nepřidá.

„ČSSD potřebuje komunikovat program a své lídry, a ne marnit čas vnitrostranickými záležitostmi, které voliče spíše odpuzují,“ říká bez obalu politolog Matěj Trávníček.

5.Chce Paroubek pomoci, nebo se jde mstít?

Jiří Paroubek se současným vedením ČSSD nemá ty nejlepší vztahy. O bývalém předsedovi Bohuslavu Sobotkovi se v minulosti několikrát nevybíravě vyjádřil, a tak se zdá, že bývalý boss sociální demokracie se vrací jen kvůli pomstě.

„Paroubkovi jde tak dost možná jen o to poškodit současné vedení strany, kterému vyčítá, že pro něj nedokázalo najít novou roli po odchodu z čela strany. Jiří Paroubek totiž měl ambici se ve straně dále angažovat, například v její stínové vládě, a to mu sobotkovské vedení neumožnilo,“ poodkrývá nové skutečnosti politolog Matěj Trávníček.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:08 17. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  43
 • Haha
  27
 • Trapas
  27
 • Sladký
  23
 • Tvl
  21
 • Cože
  19


Komentáře