Glosa: Stropnický si myslí, že je hrdina, ale zachoval se jako pokrytec

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický (34) před pár dny ukončil spekulace o své sexuální orientaci, když na základě výpovědi svého přítele Daniela Krejčíka redakci Expres doznal, že je „na kluky“. Po veřejném coming outu tvrdí, že takových je v politice víc, ale bojí se přiznat, a že za svou orientaci by se neměl nikdo stydět. Tak proč mu to trvalo tak dlouho a ještě ke všemu mu k tomu musel pomoci článek v médiích?

Překvapilo vás, že je předseda Strany zelených na kluky? Popravdě to příliš šokující informace pro veřejnost nebyla, o jeho sexuální orientaci se spekulovalo už dlouho, ale ti moudří to nepovažují za důležité a s těmi, kterým nebylo shůry dáno a používají homosexualitu coby výsměch, stejně už nic nenaděláte.Ostatně fakt, že jedinci méně přemýšliví a s omezeným rozhledem by politikovi mohli „omlátit o hlavu“ jeho zálibu ve stejném pohlaví namísto rozumné protiargumentace, může stále ještě pořád být důvodem k tomu, proč se někdo bojí přiznat (doslovnou) barvu.

Matěj Stropnický se nyní může stát nejen pro LGBT komunitu novou vycházející hvězdou, hrdinou, který to konečně otevřeně řekl a je ochoten čelit i nepříjemnostem. To vše by sedělo, až na to, že tu je jedno velké ALE.

Velkolepé přiznání ztratilo na hrdinskosti

Stropnického totiž tak trochu potopil jeho mnohomluvný chlapec Daniel Krejčík, na základě jehož prohlášení, že se s Matějem nesmí vodit ani za ruku, přišla reakce z donucení. Už to nešlo dál tajit a Stropnický musel s pravdou ven.

Jistě není třeba, aby politik vydával ohledně své orientace veřejné pamflety, na jeho politické názory to stejně nemá vliv, ale je na místě se ptát, proč Stropnický svého přítele oficiálně nebral do společnosti už dávno? Zelení vždy otevřeně a velmi hlasitě duhová práva podporovali, ale samotný Stropnický zavíral svou orientaci za dveře zamčené na deset západů.

A co hůř, teď – až když už to celé kvůli mluvkovi z Ordinace prasklo – ukázal prstem na jiné a svůj obviňující ukazováček navíc podpořil prohlášením, že on není srab. 

„Teď se to dostalo do polohy, kdy mne v Blesku vykreslili jako zbabělce. A to teda fakt nejsem. A jsem v české politice jediný. Můžu vám jmenovat x politiků ze všech stran, kteří jsou na tom stejně, ale mlčí. Nicméně nikoho nesoudím, každý potřebuje svůj čas,“ řekl Stropnický v rozhovoru pro server nakluky.cz, který si Strana zelených i dala jako promo na své webové stránky.

Pokrytec, který nechce vzít svého kluka za ruku

Tento skandální výrok staví Stropnického do pozice pokrytce, jehož strana za bojuje za otevřenost a přímo ve svém středu má člověka, který nechce ani vzít svého kluka na veřejnosti za ruku, a navíc nabádá veřejnost a média, aby se zaměřily „i na ty ostatní“.

Ovšem ani jeho hrdinské domnělé prvenství není první. Prvním politikem, kterého si omladina už nemůže pamatovat, byl senátor Václav Fischer, bývalý majitel slavné cestovky, během jehož mandátu se už vědělo, že je gay, a Fischer to taky dával najevo.

Druhým politikem – přiznaným gayem – byl bývalý ministr dopravy úřednické vlády Jana Fischera Gustav Slamečka, jehož sice k doznání donutili političtí rivalové, ale Slamečka po svém prohlášení NIKDY ostatním nevyčetl, že „oni jsou taky“.

Sám Matěj tvrdí, že jeho orientace byla pro jeho nejbližší okolí už dávno známá, a tak je to v pořádku. Ostatně společenský klan Stropnický-Žilková-Prachař má více rodinných členů, kteří jsou v lecčems „jiní“, a výrazný mladý politik, co je na kluky, je pro ně jistě maličkost.

Rodina Stropnický-Žilková patří asi k nejznámějším v republice, klan se nedávno rozrostl ještě o jméno Prachař-Batulková.

Rodina Stropnický-Žilková patří asi k nejznámějším v republice, klan se nedávno rozrostl ještě o jméno Prachař-Batulková.

Stejně tak bude asi nefér Matěje obviňovat z toho, že by to udělal dva dny před volbami pro podporu hlasů veřejnosti.

Jediným, kdo z toho doopravdy těží, je herec Daniel Krejčík, herec, jehož dosud nikdo neznal, ale nyní je to jedno z nejgooglovanějších jmen českého internetu. Na chození se Stropnickým sice obrazně řečeno vydělá, ale jako příklad tenhle pár „své“ komunitě jít nemůže.

Jeden nechtěl a druhý to už nemohl vydržet. S takovým přístupem opravdu nepomohou nikomu a už vůbec ne těm, které coming out ještě čeká.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:47 17. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  104
 • Haha
  32
 • Tvl
  14
 • Super
  12
 • Cože
  8
 • Sladký
  6


Komentáře

Expres.cz