Markéta a Miroslav chystají odvolání: Kvalitní právník je poslední naděje!

Všelichová s Farkasem byli partneři jak v boji, tak mimo něj. | foto: reprofoto: facebook

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli v Turecku odsouzeni k šesti letům a šesti měsícům ve vězení za údajné napomáhání terorismu. Dvojice byla zadržena loni v listopadu na cestě do Sýrie a nařčena z toho, že dodávala kurdským povstalcům zbraně. Dvojice se hájí tím, že chtěli jen pomoci se stavbou polní nemocnice ve válečné zóně, a chystají odvolání. Jaké jsou jejich naděje?

„Mirek s Markétou nejsou zločinci, důkazem je obrovská podpora jejich přátel v Česku. Mirek není hazardér ani blázen. Chce pomáhat lidem, aby měl jeho život nějaký smysl. Proto byl na Haiti, ve Slovinsku, s Markétou se rozhodli pomáhat obětem války v syrské Rojavě,“ uvedla pro server Blesk.cz Mirkova teta Pavlína Vaňová (43), která má s mladým mužem velmi blízký vztah od doby, kdy přišel o matku.Dvojice, která ve spolupráci s rodinou a Nadačním fondem pomoci Karla Janečka uspořádala finanční sbírku a sama do ní přispěla, shání dobrého tureckého právníka a chystá odvolání. Vybrat se zatím podařilo 415 tisíc korun, vzhledem k cenám právníků to ale není nijak závratná částka.

Příbuzní stále věří, že se vše v dobré obrátí. Kupříkladu Mirkova starší sestra Kateřina uvedla: „Dříve nebo později to dobře dopadne. Tady není místo pro strach, ale pro modlitby a víru.“

Podporu páru vyjádřil také europoslanec Jaromír Štětina, který před lety taktéž strávil půl roku v tureckém vězení kvůli nařčení z terorismu. Milá Markéto a Mirku, vše se v dobré obrátí. Sám jsem kdysi seděl v tureckém vězení. Dobrý advokát v Turecku dokáže vaši kauzu vyřešit,“ napsal prostřednictvím Facebooku.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se záležitostí intenzivně zabývá. „Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak,“ uvedl na adresu soudu.

Dodal, že se hodlá sejít s tureckým protějškem, a doufá, že se podaří situaci vyřešit tak, aby pro dvojici mladých Čechů skončila vyhoštěním.

Fotogalerie

Komentáře