Slova maďarského premiéra Orbána platí: Nenecháme se Bruselem vydírat!

  •   13:56
  • diskuse

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán | foto: Profimedia.cz

Odpor států V4 proti přijetí migrantů určených kvótami Evropské unie bude silnější, pokud se Brusel uchýlí k pokutám nebo jiným sankcím. Alespoň tak o tom referuje prestižní britský konzervativní deník The Telegraph. Jak pozici ČR vnímají ve Spojeném království?

První vlaštovkou odporu vůči kvótám bylo loňské neplatné maďarské referendum, jehož se překvapivě účastnila méně jak polovina obyvatelstva. Přesto byl výsledek jednoznačný – 95 % volících občanů Maďarska bylo proti přijetí uprchlických kvót EU.„Nenecháme se Bruselem vydírat, povinné kvóty rozhodně odmítáme,“ řekl neohroženě populistický premiér Viktor Orbán a jeho slova platí i dnes, kdy se Evropská komise rozhodla uchýlit k potrestání neposlušných zemí. Tedy České republiky, Polska a Maďarska. Ostrovní tisk je však skeptický.

„Všechny tři východoevropské země rozhodnutí Evropské komise hned odmítly. Teď mohou čelit finančním trestům a dalším sankcím, i když je pravděpodobné, že celý proces potrvá několik měsíců i roků,“ píše vlivný deník s tím, že se dosud zdařila relokace pouhých dvaceti tisíc migrantů místo sto dvaceti.

Uprchlíci v Evropě za poslední dva roky nepřibývají, jedná se prý o migranty. O jejich nechuti žít v Polsku mluvil Witold Waszczykowski: „Nechtějí žít v Polsku. Museli bychom je ve finále relokovat násilím a držet v táborech.“ Také Milan Chovanec se dočkal citace. „Evropská unie strká hlavu do písku, pokud doufá, že u nás uprchlíci zůstanou,“ uvádí deník.

Podle analytiků nebude mít konflikt ani vítěze, ani poražené a řešení bude muset určovat Evropský soudní dvůr. Aktuálně běží 24 hodin ultimáta abychom - jako ČR - mohli svá stanoviska přehodnotit. Každá následná represe ze strany EU však bude mít podle novin negativní dopad na vnímání společenství v řadách občanů postižených zemí.

Fotogalerie

Komentáře