Válka taxikářů: Protestující šoféři blokují letiště, mají dost služby Uber!

V Praze probíhá protest taxikářů proti službě Uber, která je jejich velkou konkurencí a podle jejich mínění jim kazí obchody a připravuje je tak o zisk. Kromě Prahy se taxikáři rozhodli protestovat také v Brně, kde pojedou protestní kolonou k místnímu letišti.

Služba Uber původně vznikla na principu spolujízdy, kdy řidiči inzerovali pomocí online aplikace, kam zrovna mají namířeno, a pokud někdo potřeboval svézt dotyčným směrem, připojil se k němu a zaplatil za svezení určitou částku. Ta obyčejně bývala výrazně nižší než cena běžné taxislužby. Proto si lidé Uber oblíbili a řada řidičů začala místo nabízení jízd, které podnikají pro vlastní potřebu, taxikařit. Běžný taxikář musí předtím, než začne pracovat, absolvovat zkoušku z místopisu oblasti, kde bude vozit cestující, musí mít licenci a také taxametr. Oproti tomu řidič Uberu nic takového nedělá, takže pochopitelně ušetří řadu peněz již při rozjezdu podnikání a poté svou bezkonkurenčně nejnižší cenou bere zákazníky „oficiálním“ taxikářům. 

I přes opakované apely, aby byl Uber regulován státem, k tomu stále nedošlo, a tak se rozzlobení taxikáři rozhodli, že budou v Praze a Brně, kde se Uber nejvíce rozmohl, protestovat, a to tím, že budou blokovat dopravu na letiště.

V Praze tak pomalou jízdou hodlají taxikáři zcela ucpat dopravu k letišti. Kolona by měla začít již u sjezdu z Evropské třídy na Lipskou ulici. Když dojedou k letišti, otočí se a budou jezdit stále dokola. V Brně jsou taxikáři umírněnější, a tak nebudou dopravu k letišti zcela blokovat, ale pouze hodlají trasu projet v protestní koloně, a to v poledne. 

Magistrát se na situaci ve spolupráci s policií již chystá a zdůrazňuje, že úmyslné blokování plynulého provozu může být potrestáno pokutou ve výši až 2000 korun. „V okolí Letiště Václava Havla bude několik desítek policistů spolu se strážníky městské policie, bude tam několik kontrolních stanovišť a ze vzduchu bude celou situaci monitorovat vrtulník,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí policie Jan Daněk. 

Letiště samotné doporučilo cestujícím, aby raději využili městské hromadné dopravy. Autobusy totiž jezdí vnitřkem areálu letiště kolem terminálu 3 a zmíněné rizikové oblasti se zcela vyhnou. „Dopravní podnik bude reagovat podle vývoje situace, a to ve spolupráci s Policií České republiky,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková.

Dá se očekávat, že by se situace mohla vyhrotit, protože při předchozích protestech na letišti došlo k několika výtržnostem, například rozbitým čelním sklům aut, která taxikáři považovali za vozy Uberu. Zatím je však na Ruzyni klid. 

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:11 30. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  7
 • Sladký
  6
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
 • Tvl
  5
 • Super
  4


Komentáře