Dcera Lenky Filipové uchvátila rádia v cizině. Tohle je hit, po němž šílí Itálie

Lenny je hudební úkaz Česka, kritici ji cení hodně vysoko. | foto: Profimedia.cz

Je jí teprve dvacet dva let, ale podle hudebních kritiků (a taky veřejnosti) je to jeden z největších talentů, který se u nás urodil. Dcera zpěvačky Lenky Filipové (63) se taky jmenuje Lenka, říká si Lenny a její největší chybou je, že se nenarodila za hranicemi. Ovšem i tak to vypadá, že tento hendikep pro ni nebude překážkou. Už má slušně našlápnuto, aby se stala první českou hudební mezinárodní hvězdou.

Kromě Karla Gotta, který svým jedinečným hlasem dokázal omráčit naše německé sousedy, nemáme a neměli jsme u nás jediného zpěváka, u nějž by se dalo říct, že udělal kariéru i za hranicemi.Sláva našich hudebníků začíná Mikulovem a končí hraničním přechodem Rozvadova, nic naplat ani to, že ve snaze prorazit ven vyjíždějí kapely nebo zpěváci nahrávat svá alba do vyhlášených studií jako Abbey Road nebo těch v USA. Omezovat v jejich rozletu je může jednak zaměnitelná barva hlasu, kdy u skutečných ikon je třeba poznat je okamžitě na první poslech, dále pak také jazyková vybavenost.

V dnešní době sice anglicky už mluví každý od sedmi do sedmdesáti let, nicméně špatný či dokonce snad východoevropský přízvuk dokáže zhatit nejeden záměr. Lenny, dcera zpěvačky Lenky Filipové a právem vyzdvihovaný talent dnešní české hudební scény, oplývá všemi atributy, které by mohly mezinárodní úspěch zaručit.

Lenka Filipová ovládá perfektně francouzštinu, Lenny zase angličtinu.

Lenka Filipová ovládá perfektně francouzštinu, Lenny zase angličtinu.

Jednak se o ní dá říct, že je skutečnou hudebnicí, dokáže si totiž píseň napsat, sama zahrát a nazpívat hlasem, který podle barvy ihned určíte a přiřadíte ke konkrétní tváři a jménu. Nadto pak po své matce - téměř frankofonní zpěvačce - zdědila talent na jazyk, její angličtina je výsostná. Českou veřejnost poprvé upoutala předělávkou písně All my love (is gone), nicméně stále byla víceméně tou festivalovou jednohubkou pro hudební fajnšmekry. Nic naplat, jak nejste řádně slyšet v rádiu, nedá se mluvit o muzikálním dosahu veskrze amatérské veřejné obce.

Lenny dobývá zahraniční hitparády se svým songem Hell.o.

Lenny dobývá zahraniční hitparády se svým songem Hell.o.

Někdo to řeší tím, že namísto tzv. feelingových singlů sáhne po vyloženě tanečním popu s jednoduchým textem, ne vždy je to ale věc, nad níž se dá rezignovaně mávnout rukou, že je sprostě poplatná. Ostatně na stejné „jednoduchosti“ si vystavěli svou masivní slávu i Beatles, kteří si zakládali na repetici jednoduchých rýmů. Lenny podobný recept použila ve svém novém hitu Hell.o (ta tečka je tam správně) a slovo hit je zde naprosto namístě. Česká rádia jsou jím zavalena, nicméně Rozvadovem ohlas nekončí.

Italské numero uno z Česka

„Nedávno mi říkali moji známí, že byli v italských Alpách na lyžích a že tohle tam hraje v rádiích celý den. Já jsem jim to nevěřil, ale shodou okolností jsem tam týden nato jel a jakmile jsem přejel čáru mezi Rakouskem a Itálií, nekecám, první věc, co začala hrát v italském rádiu, byla Lenny,“ svěřil se s zážitkem během svého vysílání moderátor rádia Kiss, který právě nechal dohrát její Hell.o.

Ostatně jeho slova potvrzují i komentáře pod oficiálním videem na YouTube. Hell.o má mimochodem už více jak tři miliony zhlédnutí a nadšení Taliáni informují české fanoušky, že právě tohle je u nich hudební „numero uno“.

Snad jako by Italové vraceli Čechům vášeň pro jejich pop-rockové písničkářky, není to tak dlouho, kdy byl náš éter poblázněn z ženy jménem Patty Pravo (69). Jméno vám možná nic neřekne, ale její song La spada nel cuore zná každý, kdo má doma televizi.

Hudební okouzlení z jihu Evropy

Její původní píseň použila společnost Mattoni do své reklamní kampaně nazvané Mattoni Schorle, v níž česká topmodelka Linda Vojtová půlí skleněným mečem rubínová jablka.

Pravda, píseň byla přezpívána, nejspíše kvůli autorským právům, nicméně nadšení Češi objevili díky tomu italskou hvězdu 70. let a zjistli, že i její další song La Bambola doprovázel stejně tak dřívější televizní spot s Lindou Vojtovou na stejnou minerální vodu.

Sama Mattoni byla ze zájmu českých diváků ohledně použitých cover verzí natolik ohromená, že povolila jejich volné sdílení na YouTube.

Patty Pravo tak byla u nás objevena sice pozdě, nicméně přece, ovšem Lenny by se něčeho takového obávat neměla. Její chytlavý singl Hell.o z desky Hearts nepotřebuje samotnou reklamu v reklamě a díky univerzálnímu jazyku míří přeci jen dál a výš. Itálie může být, doufejme, jen začátek a brzy se o Lenny dozví ten svět, který si ona s ohledem na svůj hlas a texty zaslouží - ten nejpodstatnější, anglosaský.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 8. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  53
 • Trapas
  15
 • Cože
  13
 • Haha
  11
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9


Komentáře