Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Proč Lékaři bez hranic nepodepsali Kodex pomoci uprchlíkům? Naši práci komplikuje!

    Lékaři bez hranic používají ve Středozemním moři lodě Dignity a Phoenix. | foto: Médecins Sans Frontières

    Lodi španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms, která od libyjských břehů převáží migranty do Evropy, stále nebylo povoleno přistát v italském přístavu, protože organizace nepodepsala „Kodex o pomoci uprchlíkům“. Podpisu se zdrželi také Lékaři bez hranic, nositelé Nobelovy ceny za mír, mimo jiné proto, že se domnívají, že tento kodex práci naopak komplikuje. A ani po blokádě španělské lodi se nezdá, že by měli v úmyslu slevit ze svých požadavků a dokument podepsat. Co je k tomu vede?

    Kodex pomoci uprchlíkům, který v Itálii vznikl, má třináct bodů a obsahuje různá nařízení, jak přesně má humanitární pomoc probíhat. Zakazuje například vplutí záchranářských lodí do libyjských vod, protože nejsou vyhodnoceny jako bezpečné, či povinnost přijímat na palubu ozbrojené policisty, kteří budou dohlížet na pořádek a pomáhat v boji proti obchodu s lidmi.

    To se však celosvětové humanitární organizaci Lékaři bez hranic (a ani těm dalším) nelíbí.

    Lékaři bez hranic už nyní respektují řadu ustanovení kodexu, jenž stanovuje pravidla pro záchranné operace lodí nevládních organizací. Rozhodli jsme se ho ale nepodepsat, protože některé závazky kodexu podle nás záchranu lidí zkomplikují, což by mohlo ohrozit jejich životy,“ uvedla tisková mluvčí Lékařů bez hranic Iveta Polochová.

    Jedná se například o povinnost lodí pokaždé odvážet zachráněné lidi na pevninu a zákaz jejich přesouvání na jiná plavidla. Pokud budou muset lodě neustále plout k břehům, tak to může znamenat, že rapidně poklesne počet plavidel přítomných v oblasti pátracích a záchranných operací a tím pádem by to mohlo znamenat nárůst utonutí,“ doplnila.

    Na našich lodích nebude ozbrojenec, a to ani ve službě

    Dalším problémem je podle Lékařů bez hranic také fakt, že zmíněný dokument vyžaduje, aby byl na každé lodi přítomen ozbrojený policista, což je však v přímém rozporu s filozofií humanitární organizace.

    Lékaři bez hranic se snaží vytvořit zcela nezávislé, humánní a nestranné prostředí, kde nebude docházet k žádným násilnostem a pomoci se dostane každému bez rozdílu a bez ohledu na to, na které ze znepřátelených stran se nachází.

    Organizace si také kvůli zachování důvěryhodnosti nepřeje být spojována s jakýmikoli bezpečnostními složkami.

    A jak hodlají Lékaři bez hranic postupovat dál?

    Budeme dál zachraňovat všechny

    Jsme otevřeni dalším jednáním s italskou vládou, ale stojíme si za našimi principy. Lékaři bez hranic budou pokračovat v pátracích a záchranných operacích v koordinaci s Námořním záchranným koordinačním centrem v Římě a v souladu s relevantními mezinárodními a námořními zákony,“ uvedla Polochová.

    K ústupku ze strany humanitárních organizací se tak zatím neschyluje, a to i přesto, že organizace LbH čelí velké kritice veřejnosti za to, že si pro migranty „jezdí“ skoro až k libyjským vodám. Podle dalších výtek také nemohou vědět, zda se na lodi nenacházejí nebezpečné osoby. LbH ale staví záchranu lidského života nad všechny principy a svoje kroky odůvodňují tím, že bezpečnostní a migrační otázku si již mají zajistit úřady jednotlivých států.

    Nezbývá než doufat, že vnitřní spory těch, kdo se snaží pomáhat, nebudou mít za následek větší ohrožení životů těch, kdo potřebují pomoci.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 19:00 středa 6. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      22
    • Super
      8
    • Cože
      7
    • Sladký
      7
    • Tvl
      7
    • Haha
      6