5 důvodů, proč jsou fotbalisté v boji o mistrovství světa za tragédy

Mise Rusko je v trapu. Teoretická šance sice ještě žije, ale – přiznejme si – je jen z oblasti fantasmagorie. Čeští fotbalisté na mistrovství světa v Rusku v příštím roce nepostoupí. To je po sobotní remíze 1:1 v Norsku prakticky jisté.

Naděje na druhé místo a možný postup do baráže je mizivá, čtyři kola před koncem ztrácejí Češi na Severní Irsko čtyři body a po příštím to bude podle všeho sedm. Tým kouče Karla Jarolíma totiž přivítá galakticky silné Německo a Irové superslabé San Marino...

„Ale pořád se nevzdáváme,” tvrdil kapitán Tomáš Sivok v Oslu.

Jsou to zoufalá slova. Češi byli v Norsku především ve druhém poločase doslova trapní. Tady je pět důvodů proč.

Obrana

Jde především o středovou dvojici. Duo Sivok – Brabec propadlo. „Byl tam chaos,” byl naštvaný Jarolím.

Dvě zásadní minely přišly na začátku druhé půle. Nejprve Brabec zaváhal při odkopu (hned dvakrát), soupeř se dostal do útoku, z něhož vzešla penalta. Fauloval Sivok, ale v tomto případě nemůže být pranýřován, vzadu zůstal napospas.

Jenže poté právě on neuvěřitelně chyboval, soupeře poslal do úniku dvou hráčů na samotného brankáře Tomáše Vaclíka. „To člověk nechápe,” durdil se Jarolím.

Pro podzimní kvalifikaci bude hledat nové složení obrany.

Tomáš Sivok v Norsku propadl.

Labilita

První půle v Oslu byla jakžtakž. Žádný zázrak, ale Češi každopádně drželi proti průměrnému evropskému mužstvu trumfy. Jenže na začátku druhé části přišel totální kolaps.

„Dá se to tak nazvat. Čím to bylo? To teď nevím,” kroutil hlavou kouč Jarolím.

Rezultátem bylo vyrovnání z penalty a hra, při níž Češi vypadali jako mančaft z okresního přeboru při zápase se soupeřem z první ligy. Pomalí, ustrašení, trapní.

„Zkazili jsme každou druhou přihrávku,” přiznal lídr Sivok. On, Bořek Dočkal, Vladimír Darida měli zvednout prapor. Ale nestalo se.

Tým dohrával v depresi, na vítězství nemohl pomýšlet.

Trenérovy tahy

Zadák Sivok nehrál pondělní přípravu v Belgii, přesto na něm měla stát obrana. To bylo špatně, v Bruselu měl být v takovém případě na place.

Útočný talent Patrik Schick nebyl v Oslu v základní sestavě. To lze pochopit, protože jeho konkurent v útoku Michael Krmenčík šel do zápasu s výbornou střeleckou bilancí. Jenže Schick ho měl vystřídat už v poločase, a ne v době, kdy Norové jasně dominovali. Zaprvé Krmenčík nehrál dobře, zadruhé Schick nemohl mít podporu od spoluhráčů A neměl ji.

Hvězda bez síly

Záložník Dočkal má být hvězdou týmu. Vždyť se jmenuje Bořek, proto by měl být stavitelem hry. Jenže není. V Norsku nestíhal, nebyl nebezpečný, jeho genialita zmizela kdesi v Číně, kam přestoupil za velkými penězi.

V Oslu pokazil mraky lehkých přihrávek, které jindy prováděl precizně. „Bylo vidět, že není tak svěží,” všiml si trenér Jarolím.

Není divu, Dočkal v Číně už měsíc sedí mezi náhradníky a navíc ho může dohánět pendlování mezi Evropou a Asií. Proto neměl sílu a kondici.

Odolnost

Norové byli fyzicky silnější, odolnější, tvrdší. Někdy i záludní. „Pískal to anglický rozhodčí, hru pouštěl,” upozornil obránce Sivok.

Ano, bylo tam pár zákroků na hraně, ale Češi mohli odpovědět. Boj o mistrovství světa není pouťák v horní dolní. Tady se nehraje pro legraci. Kdo nejde přes obrazně přes mrtvoly, nemá šanci.