Kotlíková dotace byla zmanipulovaná, tvrdí TV Prima. Jaké mají důkazy?

Středočeský kraj nabízel dotace na pořízení nového kotle. | foto: ftv primaProfimedia.cz

V loňském roce byla možnost přijmout státní dotaci na pořízení nového, ekologického kotle pro vytápění domácnosti. Žadatelé se tedy poctivě dostavili na příslušný úřad, aby podali žádost. Jak však později odhalili reportéři televize Prima, mnoho z nich se příspěvku nedočkalo, protože je kdosi záhadně na čekací listině předběhl. Jak je to možné? Na úřadě měl podle tvrzení TV Prima řádit korupčník!

Krajský úřad Středočeského kraje si pro kotlíkovou dotaci, která měla žadatelům umožnit pořízení nového, pro životní prostředí šetrnějšího kotle, vyhradil kolem 50 milionů korun. Pravidlo bylo jednoduché, kdo dřív přijde, ten dřív mele.Jinými slovy, kdo přišel dřív do fronty s vyplněnou žádostí, má větší šanci vysněných 127 tisíc na kotel získat. Jak však později odhalila reportáž zpravodajského týmu televize Prima, ve skutečnosti se s dotacemi mělo manipulovat.

V reportáži televize Prima někteří žadatelé přišli na místo již za časného rána, aby měli jistotu, že se na seznam těch, kteří dotaci obdrží, skutečně dostanou. Kupříkladu pan Černý, kterého reportér vyzpovídal, stál ve frontě již v šest ráno, přestože tou dobou mrzlo. Obdržel pořadové číslo 60, avšak dotaci nedostal. Když později zjišťoval, jak je to možné, dověděl se, že někdo jeho pořadové číslo změnil, jak sdělil reportérovi televize Prima.

Úředníci na dotaz reportérů Primy, jak je možné, že se pořadí žadatelů změnilo, nevěděli co na říct a údajně ani netuší, kdo s pořadovými čísly manipuloval. Úřednice, která měla zmíněné žádosti na starost, měla podle reportáže měsíční dovolenou a s dotazy bylo nutné se obracet právě na ni.

Posléze vyšlo najevo, že čekající zájemce předběhl kurýr, který doručil mnoho žádostí na úřad přednostně a ne přes podatelnu, ačkoli bylo dopředu avizováno, že to není možné a je třeba přijít osobně na krajský úřad. Jak ukazují záběry z kamery televize Prima, informace o místě příjmu žádostí byla dokonce vyvěšená přímo na budově krajského úřadu. I přesto však dostalo přednost celých 1073 žádostí. Komu patřily, nikdo nemá nejmenší tušení.

Celá záležitost se stále prošetřuje. Kdo je za incident skutečně zodpovědný, se zatím neví.

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:57 1. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  10
 • Super
  8
 • Haha
  8
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
 • Cože
  6


Komentáře

Expres.cz