Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Pláž prolitá dezinfekcí, plastové kukaně a rozestupy: To bude dovolená, panečku...

    Na jihu Evropy teď řeší, jak přivítat turisty a minimalizovat rizika nákazy koronavirem. Ve hře jsou covid-19 pasy, plexisklové buňky na plážích i plošná dezinfekce. | foto: Koláž Expres.cz

    Itálie i Španělsko řeší, jak po pandemii koronaviru naložit s blížící se turistickou sezonou. Země, které covid-19 citelně zasáhl, jsou na rekreantech z celého světa závislé a nikdo si nechce připustit, že by pláže i hotely v létě zely prázdnotou. Jak zajistit bezpečnou vzdálenost a eliminovat riziko nákazy? Seznamte se s více či méně šílenými nápady.

    S kuriózním řešením, které by pomohlo zajistit na plážích ochranu před nákazou obávaným virem, přišla italská firma Nuova Neon Group. Navrhuje instalovat na plážích plastové ohrádky 4,5 metru široké a 2 metry vysoké, v nichž by byla dvě lehátka a jeden slunečník. 

    „Už jsme dostali poptávku od provozovatelů pláží i restaurací,“ uvedl pro list La Repubblica majitel firmy Claudio Ferrari. Podle něj by se plastové zábrany mohly dávat také okolo stolů v kavárnách či restauracích.

    Nápad se však nesetkal s vřelým přijetím. Pomineme-li finanční náročnost na pořízení a údržbu i ekologické hledisko, těžko si představit rodinu s dětmi, která se ve čtyřicetistupňovém horku dobrovolně „peče“ v plastové ohrádce a ještě za to platí nemalý peníz.

    Plastové boxy na plážích za nesmysl označili třeba plavčíci z pláží. „Každý přece ví, že ve čtyřicetistupňovém vedru je nemožné ležet za plexisklem,“ citovala agentura APA Maura Vanniho, šéfa sdružení plavčíků v Rimini.

    „Nevěříme, že něco takového mohlo uspět, a pokud by šlo o součást vládního nařízení, myslíme, že většina provozovatelů by letos neotevřela,“ komentovala odvážný nápad italská Asociace provozovatelů plážových resortů.

    „K moři toto léto budeme chodit. Pracujeme na tom, aby to bylo možné,“ ujistila krajany i případné turisty tajemnice ministerstva turistiky Lorenza Bonaccorsiová v televizi RAI. Podle ní vláda zvažuje různá opatření, která by zajistila bezpečnou vzdálenost mezi lidmi na plážích, tedy aby lehátka a slunečníky byly několik metrů od sebe. V takovém případě reálně hrozí, že když si člověk nepřivstane, nebude pro něj na pláži místo. 

    Objevily se i návrhy, které nejsou z říše sci-fi a mají šanci na úspěch. Devět států Evropské unie vyzvalo k vypracování plánu, který pomůže zmírnit katastrofické dopady epidemie nemoci covid-19 na turistický ruch. Na nedávné videokonferenci vyslovilo Evropské komisi požadavek zahrnout turismus do vznikajícího evropského plánu na oživení ekonomik Španělsko, Portugalsko, Francie, Malta, Itálie, Řecko, Kypr, Bulharsko a také Rumunsko.

    „Jde o návrh zavést systém takzvaného covid-19 pasu, který by se stal zdravotním cestovním dokumentem uznávaným napříč celou Unií. Občané států EU by ho mohli používat při cestě z dovolené i na dovolenou, a to jak v letecké, silniční, železniční, tak i námořní dopravě. Šlo by o důkaz, že turista není nakažený nemocí covid-19,“ citoval chorvatského ministra turistiky Gari Cappelliho časopis Forbes

    Podrobněji plán vysvětlil řecký ministr turistiky Harry Theocharis. Ten si zmíněný dokument podle serveru Euroactiv představuje tak, že by si jej občan členského státu EU, který chce cestovat, zřídil ve své domovské zemi. Pokud by český turista chtěl vyrazit na dovolenou do Řecka, musel by krátce před odjezdem v Česku absolvovat test a tím se pak v Řecku prokázat.

    Hodně svérázně se s hrozbou koronaviru vypořádal snaživý úředník Agustín Conejo. Aby lidem ve španělském přímořském letovisku Zahara de los Atunes zajistil, že se koronavirem nenakazí, nechal místní pláž pokropit zředěným bělidlem. Látka má sice silné dezinfekční účinky, zároveň je velmi toxická, což namíchlo nejen organizace na ochranu přírody.

    „Kropení pláže bělidlem uprostřed hnízdící sezony ptáků a líhnutí drobných bezobratlých živočichů, kteří podporují pobřežní rybolov… To není jeden z Trumpových nápadů, to se skutečně děje v Zahara de los Atunes,“ napsali na Twitter zástupci Greenpeace.

    „Je to úplně absurdní,“ vzkázala aktivistka María Dolores Iglesiasová Benítezová. „Pláž je živoucí ekosystém. Když na něj nastříkáte bělidlo, všechno zabijete,“ doplnila rozhořčená žena.

    Samospráva Andalusie, pod kterou Zahara de los Atunes spadá, uvedla, že incident vyšetřuje. Je možné, že radnice města neměla k podobnému činu povolení. Kroku lituje i sám Conejo, který se odvolává na svou snahu ochránit děti. „Vím, že to byla chyba. Ale měl jsem jen ty nejlepší úmysly,“ nechal se slyšet pro regionální televizi Canal Sur agilní úředník.

    Nebylo by od věci v létě zůstat v Česku nebo zvolit cestu maximálně do sousedních zemí. I v Polsku a Německu mají moře a navíc se tu v létě, které má být hodně žhavé a suché, příjemně ochladíte, podobně jako na slovenských nebo rakouských horách...

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:36 pátek 28. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

    • Super
      39
    • Trapas
      38
    • Cože
      35
    • Sladký
      35
    • Tvl
      33
    • Haha
      32
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...