Myslel jsem, že Amerika vymaže Blízký východ z mapy, vzpomíná Konvička na 11. září

Martin Konvička se Expresu svěřil s tím, co dělal v době teroristických útoků 11. září 2001, jak se o nich dozvěděl a jak ovlivnily jeho současné postoje. | foto: koláž Expres.cz

V současné době asi nejvýraznější postava české protiislámské scény Martin Konvička na 15. výročí teroristických útoků pořádal v Praze demonstraci, která byla krátce po začátku policií rozpuštěna. Pro Expres na akci zavzpomínal na to, jak on sám prožíval osudové momenty před patnácti lety. Ovlivnily útoky jeho současné postoje?

Martin Konvička se letošní patnácté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 rozhodl svérázně oslavit protestní akcí, kterou nazval S humorem do Mekky. Narážel tak na fakt, že letos dle lunárního muslimského kalendáře vyšlo datum na termín pouti do Mekky, kterou se pokoušel parodovat, v čemž mu zabránila policie.Ještě než byla Konvičkova demonstrace před Saúdskou ambasádou policisty na pokyn magistrátu rozpuštěna, svěřil se Expresu se vzpomínkou na to, co on sám prožíval před patnácti lety. Jak sám uznal, datum to bylo natolik historické, že většina lidí si dnes přesně vzpomene na to, co dělali a co prožívali.

„Před patnácti lety jsem jako doktorand studoval a pracoval na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. To odpoledne jsem byl zrovna ve své kanceláři na katedře biologie. Vše se tak nějak líně vleklo a přiznávám, že se mi moc nechtělo pracovat a hledal jsem, čím bych se mohl jiným zabavit,“ vzpomíná Konvička, který dnes na stejné univerzitě učí jako docent.

„Neexistovaly sociální sítě, kde by si člověk mohl ukrátit dlouhou chvíli, tak jsem začal číst, co mi za den kdo napsal v mailu. Byl tam i jeden od mého tehdejšího školitele, dnes profesora Jana Zrzavého. Netýkal se ale práce. Napsal mi jen ať si okamžitě pustím rádio nebo televizi, že nějací Arabové naletěli letadly do mrakodrapů v New Yorku,“ popisuje Konvička, jak se dozvěděl o útocích.

Konvička přiznává, že si nejprve myslel, že si z něj jeho profesor dělá legraci. V pracovně prý tehdy neměl ani rádio, ani televizi, podařilo se mu ale spustit zahraniční zprávy přes internet. „Tam mi došlo, že se to opravdu děje a jak vážná je situace. První co mě napadlo bylo, že druhý den Amerika odpálí rakety a vymaže Blízký východ z mapy. No, nestalo se tak,“ říká rozmrzele Konvička.

Ve svém proslovu pak Konvička zmínil i to, že většina pachatelů teroristických útoků z 11. září byla původem právě ze Saúdské Arábie, kterou považuje za líheň radikálního islámu. Právě proto zvolil jako místo konání své akce plácek před Saúdskou ambasádou. „Kdybych to měl vzít jako nějakou předvolební kampaň, tak bych řekl, že vypovězení Saúdů by bylo jednou z mých priorit. S teroristy nemáme co udržovat diplomatické styky,“ uzavřel Konvička.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 10. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  43
 • Trapas
  13
 • Tvl
  13
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
 • Cože
  11


Komentáře

Expres.cz