Kandidát na prezidenta Kulhánek nabízí za podpisy škodovku: Je to v pořádku?

Vratislav Kulhánek má kampaň, díky které můžete vyhrát auto. je to ale správně? | foto: facebook

Politické hnutí ODA (Občanská demokratická aliance) pro svého kandidáta na prezidentský post Vratislava Kulhánka připravilo speciální kampaň. Každý podpis, který mu kdo udělí, bude zařazen do speciální loterie. Vítěz pak může vyhrát nové auto. Je ale takový počin v rámci předvolební kampaně v pořádku, nebo už se jedná o kupování přízně voličů? Co na to říká právník?

Podnikatel a bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek je kandidátem na prezidenta za politické hnutí ODA (Občanská demokratická aliance), pokud tedy posbírá dostatečné množství podpisů. A právě v tom by mu měla napomoci jeho předvolební kampaň. Ta je ovšem poměrně kontroverzní! Proč?Každý podpis, který Vratislav Kulhánek obdrží, bude totiž zařazen do speciální loterie. Na konci sběru podpisů bude jeden z nich vylosován a jeho autor odměněn novým vozem Škoda Octavia. To samozřejmě za podmínky, že Kulhánek nasbírá alespoň 50 000 podpisů, jinak mají soutěžící (tedy voliči) smůlu.Kde však končí volební kampaň a začíná kupování přízně občanů? Výmluvný text „Čím více podpisů jako rodina odevzdáte, tím větší máte možnost vyhrát!“ totiž lehce zavání ovlivňováním voličů. Jistě, nejedná se ještě o volby samotné a podpis každý může udělit tolika kandidátům, kolika je mu jen libo, i přesto však z kampaně čiší jistá kontroverze. A je to vůbec legální? Na to redakci Expres odpověděla odbornice z oblasti práva!

„Motivování občanů k podpisu petice na podporu potenciálního kandidáta na prezidenta republiky není zákonem o volbě prezidenta republiky, ani zákonem o právu petičním výslovně zakázáno,“ uvedla právnička Marcela Oškrdová. A jestli není kampaň v rozporu s loterijním zákonem? I na to má expertka odpověď. „Sama soutěž o osobní automobil pak nepodléhá zákonu o hazardních hrách, neboť tento se vztahuje na provozování hazardní hry za účelem dosažení zisku, přičemž ziskem nelze rozumět možnost podání kandidátní listiny,“ uvedla Marcela Oškrdová dále. „Je však na úvaze každého voliče, zda je tento typ politického marketingu důstojný a odpovídající vážnosti budoucí hlavy státu,“ dodala.

Výsledek? Slibovat občanům výhru auta, pokud podpoří konkrétního kandidáta, protizákonné není. Ne všechno, co je teoreticky povoleno, je však také morálně v pořádku. A kandidát na prezidenta by se možná měl být schopen bez takových berliček obejít...

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:15 22. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  12
 • Tvl
  7
 • Super
  6
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Sladký
  4


Komentáře