Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  S uchazeči o práci v Německu se roztrhl pytel, lákají je mzdy i lepší podmínky

  Komerční sdělení

  Toto jsou komerční sdělení. Expres.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

  Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

  Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

  Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

  Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

  Zájem o práci v Německu mezi uchazeči z Česka roste. Nezaměstnanost v Česku zůstává sice na nižší úrovni než před rokem, nových pracovních míst ale nepřibývá. Nové příležitosti tak hledají Češi za hranicemi s Německem.

  S uchazeči o práci v Německu se roztrhl pytel, lákají je mzdy i lepší podmínky. | foto: Starke Jobs

  Zájem o práci v Německu mezi uchazeči z Česka roste. Nezaměstnanost v Česku zůstává sice na nižší úrovni než před rokem, nových pracovních míst ale nepřibývá. Nové příležitosti tak hledají Češi za hranicemi s Německem.

  Pracovní agentury v německém pohraničí zaznamenaly nárůst zájmu českých uchazečů o práci v Německu hlavně po zvýšení minimální mzdy v říjnu loňského roku.

  V roce 2019 dojíždělo každý den za prací do Německa na 56 tisíc pendlerů, většině z nich o pár měsíců později zasáhla do života opatření spojená s pandemií covidu. Tisíce pendlerů o práci během lockdownu přišlo, řada z nich našla novou pracovní příležitost ve své vlasti a o návratu do Německa už neuvažovali. Na jejich místa nastoupili jiní Češi, řada pracovních míst však na obsazení teprve čeká.

  Trh práce v Německu se po covidu dostal do normálu, lockdownem zasažení Češi uvolnili místo novým zaměstnancům

  „Sotva se poprvé zavřely hranice během covidu, dostal jsem výpověď. Těžko říct proč, vím o jiných pendlerech, co byli doma na 65 procentech mzdy a výpověď nedostali. Náš zaměstnavatel se asi lekl, tak rozeslal výpovědi nám všem Čechům, co jsme tam pracovali,“ svěřuje se osmatřicetiletý Pavel z Kadaně, který v Německu pracoval sedm let. „Byl jsem potom tři měsíce na úřadu práce, pak jsem nastoupil do firmy v Klášterci. Do Německa už jsem nechtěl, bál jsem se, že přijde další lockdown a další výpověď už jsem si dovolit nemohl,“ vysvětluje.

  Německé firmy zájem Čechů vítají, volných míst je v Německu stále dost

  Že případ pana Pavla není ojedinělý, potvrzuje také Stefan Günther, personalista agentury Starke Jobs v Marienbergu, která s českými zaměstnanci úzce spolupracuje. „Když se po lockdownu znovu otevřely česko-německé hranice, na třicet procent našich českých zaměstnanců už se nám nevrátilo,“ uvádí Günther. Podle něj se němečtí zaměstnavatelé potýkaly s novým problémem. Pracovní místa po lockdownu sice byla, chyběli ale lidé, kteří by je obsadili. „Německých uchazečů je málo, kdo pracovat může, ten už pracuje. Firmy ale nelení, rozšiřují výrobu a vytvářejí tak nové a nové pracovní příležitosti. Jen vloni jsme obsazovali stovky volných míst v pohraničí s Českou republikou, z drtivé většiny tu práci našli právě Češi,“ dodává Günther.

  S uchazeči o práci v Německu se roztrhl pytel, lákají je mzdy i lepší podmínky

  Mzdy v Německu začínají na téměř padesáti tisících, kvalifikovaní Češi si vydělají více

  Největší vlnu zájmu zaznamenala agentura Starke Jobs na podzim loňského roku. Podle Günthera to může mít souvislost s razantním zvýšením minimální mzdy, ke kterému došlo právě v říjnu. „Ještě v září byla německá minimální mzda 10,45 € na hodinu, od října pak stoupla na 12 €. Doposud se tu mzdy zvedaly o centy, tohle je nejvyšší nárůst od doby, kdy byla minimální mzda vůbec zavedena. Pro personální agentury navíc platí minimální mzda 12,43 € na hodinu, při plném úvazku to v přepočtu na koruny vychází na nějakých 48 tisíc korun hrubého za nekvalifikovanou práci. Předpokládáme, že tohle je nejsilnějším důvodem, proč do práce v Německu Češi odcházejí. V českých fabrikách si totiž tohle vydělá střední management, ale ne operátor,“ zamýšlí se Günther.

  Zájem o Kindergeld neklesá, je vítaným benefitem mezi pracujícími rodiči

  Náboru českých uchazečů nahrává také německý sociální systém. Ten je v Německu nastaven tak, aby z něj profitovali pracující, nikoli nezaměstnaní. Ačkoli je nárok na pomoc obvykle podmíněn pobytem v Německu, na některé benefity sociálního systému mají nárok i pendleři. „Manžel nastoupil do Německa, když jsem čekala třetí dítě. Ne že by měl v Česku špatně placenou práci, ale s Německem se to nedá srovnávat. Od ledna bereme Kindergeld 250 euro na dítě, to už dá pěknou sumu, která se hodí, když jsem doma jen s rodičovským příspěvkem. V Česku nám naopak přídavky na dítě odebrali ve chvíli, když manžel dostal bonus v předchozím zaměstnání, u nás o nějaké podpoře toho, abychom plodili nové daňové poplatníky, nemůže být řeč,“ říká sedmatřicetiletá Lenka z Chomutova. „Manžel pracuje jako operátor kousek od Chemnitzu, domů donese i s Kindergeldem téměř tři tisíce euro, o tom by se nám v Česku mohlo jen zdát,“ uzavírá Lenka.

  Šanci najít práci v Německu má téměř každý, požadavky zaměstnavatelů jsou mírnější než před covidem

  Podle Günthera však nemá šanci na uplatnění na trhu práce v Německu každý Čech. „Německé firmy si vybírají. I když dávno slevily ze svých nároků, před covidem třeba požadovaly komunikativní němčinu, na mnoha pracovištích ale dnes slyšíte češtinu a požadavek na komunikativní němčinu tak u některých zaměstnavatelů vymizel. Limitujícím faktorem pro uchazeče z Česka zůstává absence řidičského průkazu nebo vlastního auta. Přeshraniční doprava do Německa sice funguje, spoje ale jezdí v časy, které nevyhovují zaměstnancům na směnách. Proto je auto důležité, umožňuje dostat se do práce vždy včas. Kvůli absenci auta ale firmy odmítají i jinak vhodné uchazeče,“ uzavírá Günther.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 23. června 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   1
  • Haha
   1
  • Cože
   1
  • Trapas
   1
  • Sladký
   1
  • Tvl
   1