Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Václav Klaus sepsal zážitky z Ruska. Takovou dávku ega a sebechvály u něj nepamatujeme

    Prakticky jedinou nevýhodu ruských hor spatřuje Klaus v tom, že zde není moře. | foto: reprofoto institutvk.cz

    Český exprezident Václav Klaus politický život nikdy zcela neopustil. Často navštěvuje různé diskusní panely, kde účastníky z řad politických a intelektuálních elit oblažuje svými názory. Po návštěvě jedné takové akce v ruském Soči se rozhodl obohatit svět o své jedinečné poznatky a přiblížit své myšlenkové pochody lidovým vrstvám. Výsledek nazvaný Zápisky z cesty do Soči je pak něco zcela nevídaného.

    Václav Klaus se opět chopil pera. Ne že by tedy znovu nějaké odcizil, tentokrát jen sepsal své zážitky z cesty na konferenci do ruské Soči. Výsledek je nefalšovaným literárním klenotem. Podobně kvalitní fúze cestopisu a oslavné autobiografie se nedopouštěl ani velikán žánru Karel Čapek v dobách své největší slávy.

    Fotogalerie

    Téměř až intimní výpověď českého exprezidenta na několika málo řádcích neopomene nic, čím tento intelektuální gigant během své kariéry světu přispěl.

    Při četbě čtenáři vstávají chlupy na zádech v téměř až posvátné úctě z pochopení, jaké to je být Václavem Klausem. Jaké jsou tedy klíčové teze díla, které by s čistým svědomím mohlo a hlavně mělo aspirovat na veškeré myslitelné literární ceny?

    Zklamání z absence moře

    „Buď nečtu dobře pozvánky, nebo nejsou moc jasné. Myslel jsem, že jedu do Soči a těšil jsem se na klidné procházky na břehu Černého moře. Na letišti mne posadili do auta a jeli jsme do hotelu, ve kterém se koná konference. Cesta byla hezká, ale nekonečná, moře v nedohlednu.“

    Prakticky jedinou nevýhodu ruských hor spatřuje Klaus v tom, že zde není moře.

    Klaus doplácí na to, že nečte pozvánky na akce, které se rozhodne poctít svou přítomností. Bohužel pak zažívá hořké pocity, že konference v Soči, stejně jako olympiáda v Soči, není v Soči.

    Srovnání Ruska s Krkonošemi

    „Říkám-li obří, myslím tím např. to, že je chodba v přízemí čtyř částí hotelu dlouhá půl kilometru. V Alpách (ani Krkonoších) bychom něco takového nenašli.“

    Klíčovou vlastností hotelu, v němž byl Klaus ubytován je to, že v Krkonoších žádný podobný hotel není.

    Václav Klaus popisuje hotel, kde byl ubytován se vší velkolepostí. Jinde než v Rusku by toto nebylo možné. Ani v Krkonoších, což je na tom všem nejvíce neslýchané.

    Seznam osob, které Klaus nezná, ale ony jeho ano

    „Sestava účastníků asi z 20 zemí je velmi slušná, ale moc jich neznám. Kupodivu oni znají mne. Přichází za mnou.“

    Na konferenci Václav Klaus potkal početnou skupinu lidí, o jejichž existenci neměl ani tušení, ale oni jej dobře znali a uznávali.

    Klausova pověst ho předchází. Samozřejmě, že každý účastník konference je obeznámen s velikostí českého exprezidenta a těší se jeho přítomnosti. Mezi osobami, které Klause znají, ale on je nikoliv patří například:

    - Americká profesorka, která si vzpomíná, že moderovala Klausovo vystoupení před plným sálem Georgetown University ve Washingtonu

    - Americký profesor, který Klausovi připomínal, že ho vedl na pódium, když v Bostonu na Tufts University dostával čestný doktorát

    - Kdosi, kdo vzpomínal na Klausovu přednášku na Stanford University v roce 1997

    - Jeden Rus, který Klausovi říkal, že ho slyšel mluvit před týdnem na Rhodosu, atd., atd

    Varování před -ismy

    Klaus jako známý bojovník proti všelijakým -ismům nezapomněl před jejich nebezpečím varovat ani na konferenci v Soči. Za fatálně chybné označil exprezident následující:

    Výčet zvrácených -ismů nelze brát na lehkou váhu.

    humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus, homosexualismus, kosmopolitismus a transnacionalismus.

    Vzhledem k tomu, že Klausův příspěvek byl pojmenován, jak sám přiznává, pro leckoho překvapivě – The Threat is Us (Hrozbou jsme my sami), celé dílo můžeme považovat za exkluzivní ukázku nefalšovaného klausismu.

    Rýpavá vzpomínka na Václava Havla

    „Potěšilo mne, že byly vesměs s úsměškem hodnoceny „humanitární intervence“ (ještě že neznají „naše“ humanitární bombardování).“

    Vladimír Putin se modlí, aby jej Václav Klaus opět brzy potěšil svou návštěvou a moudrostí.

    S láskou sobě vlastní vzpomenul Václav Klaus na svého předchůdce Václava Havla.

    Úvaha na téma oplocení

    „Nezanedbatelnou věcí je, že je celý prostor hotelu obehnán plotem. I u nás vidím vilové rezorty těch bohatších, které jsou podobně oploceny. Směřujeme k tomu také? Až definitivně dorazí masová migrační vlna?“

    Zatímco Putinův příspěvek byl živě přenášen celostátní televizí, Klaus se musel spokojit s přenosem na velkoplošnou obrazovku pro osoby přítomné v sále.

    Výrobci pletiva se dle jedné ze série Klausových neomylných prognóz jako jedni z mála mohou těšit na lepší časy.

    Klausova představa nebe i pekla

    „Všechno je to live vysíláno – celé hodiny – v různých televizních kanálech. Seděl jsem na pódiu vedle něho a „trpěl jsem“. Ne obsahem, ale délkou a svou ne-rolí v této diskusi.“

    Vladimír Putin si přítomnosti Václava Klause užíval. Ten však svou čtyřhodinovou ne-rolí po boku ruského prezidenta poněkud trpěl.

    Jako výjev z politického ráje Klausovi musí připadat situace, kdy projev ruského prezidenta Putina byl po celé 4 hodiny jeho trvání živě přenášen. To se Klausovi povedlo vždy jen na Nový rok. Ne-role v diskusi je pak přesným opakem a alegorií klausovského pekla, kde on jako nejlepší diskutér nedostane možnost se vyjádřit.

    Postesknutí nad nekonáním večeře

    „Putin přijel se zpožděním 110 minut. Ukázalo se, že revoltovat jsem chtěl jedině já – všichni ostatní trpělivě čekali. Připravená galavečeře pro 300-400 lidí se k hrůze hotelového personálu díky tomu vůbec nekonala. Měla být v 8 hodin večer a v 11 hodin jsem viděl prázdný sál a vyšňořené číšnice smutně čekající, jestli se něco bude nebo nebude konat.“

    Prezident Putin si je moc dobře vědom, jaké požehnání je přítomnost Václava Klause pro konferenci v Soči.

    Prezident Putin je v Rusku důležitější než večeře. Klausovi se to v Česku nepodařilo dotáhnout ani na úroveň dopolední svačiny.

    Jazykově-literární rozbor ruské romanopisecké tvorby

    „Tolstoj chtěl původně napsat knihu s názvem Vojna a svět, proto původně použil ruské „mir“, což je „svět“. Já vím, že tuto hříčku dnešní nové generace už neumí ocenit.“

    Václav Klaus zažívá zklamání z toho, že dnešní generace nedokáže docenit, že ruský jazyk má pro slova „svět“ a „mír“ totožný výraz.

    Václav Klaus odhaluje hluboké základy svého vzdělání a znalost cizích jazyků. Zároveň lituje, že jeho talentů dnes již lidé nedosahují.

    Opětovné zklamání z absence moře

    „Valdajské fórum bylo zajímavé, hory krásné, lidé milí, jen to moře mi chybělo.“

    Během svého pobytu se Václav Klaus stihl o své myšlenky s prostým lidem podělit nejen písemně, ale i prostřednictvím televize.

    Svůj příspěvek Václav Klaus uzavírá stejně jako jej započal dekonstrukcí černomořského mýtu. Ostatní návštěvníci konference v Soči však nemají důvod zoufat. Moře zde sice také neměli, ale zato měli možnost setkat se s Václavem Klausem. A to je víc než všechna světová vodstva.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:29 středa 24. února 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      103
    • Trapas
      96
    • Tvl
      24
    • Haha
      18
    • Cože
      13
    • Sladký
      13