To bude mrzení! Kim odpálil raketu, která ihned vybuchla

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

Chtěl se pochlubit a ukázat světu, že už má nejen jaderné zbraně, ale i balistické rakety, které jeho smrtící náklad donesou nad území nepřátel. Kim Čong un si velmi rád hraje se zbraněmi jako malé dítě s hračkami. Tahle mu doslova vybouchla v rukou, za což budou jistě padat hlavy. Svět si tak trochu oddechl.

Severní Korea odpálila z přístavu Sinpo blíže nezjištěnou raketu. Šlo s největší pravděpodobností o nový typ balistického nosiče, ostatně tyto nové rakety defilovaly před Kimem při slavnostní přehlídce. Mělo jít tedy o test této nové zbraně, která by podle odborníků znamenala vážné nebezpečí pro všechny sousedy Severní Koreje. Korejcům však jejich raketa vybuchla pár vteřin po startu.Explozi rakety potvrdily světové agentury a také ministerstva zahraničí USA a Jižní Koreje. Zejména reakce Američanů bude důležitá, zatím nijak test rakety nekomentovali. Do hlavního města Jižní Koreje Soulu ale právě v těchto chvílích míří americký viceprezident Mike Pence. Je jasné, že důvodem je bezpečnostní situace.

Severní Korea na přehlídce ukázala kromě balistických střel také rakety, které jsou odpalovány z ponorek. Ty dělají vrásky západním stratégům, protože pomocí nich je možné zasáhnout i samotné Spojené státy, pokud by se ponorka nepozorovaně dokázala přiblížit dostatečně blízko. Jestli ale nové ponorkové střely fungují stejně jako právě předvedená raketa, budou tyto zbraně více nebezpečné pro posádky ponorek než americké obyvatele.

Každopádně situace na Korejském poloostrově má daleko ke klidu, Kim by možná mohl chtít překrýt debakl s raketou něčím jiným, například jaderným testem.

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:48 14. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Haha
  11
 • Cože
  11
 • Trapas
  10
 • Tvl
  10
 • Sladký
  8


Komentáře