Kelly Family míří do Prahy, nepřijedou ale všichni. Proč a co se s nimi stalo?

Je to asi nejslavnější hudební rodina na světě, jejíž fanynky hystericky plakaly při poslechu folkových cajdáků a psaly zoufalé inzeráty do Bravíčka, že hledají kluka na chození, co vypadá jako Paddy a vlasy má jako Angelo. Kapela Kelly Family, jedna z ikon divokých 90. let, upadla na dlouho dobu v zapomnění, ale nyní ohlašuje další pokus o návrat na hudební scénu. A v březnu vystoupí i v Praze. Od 80. let prodala více než 20 milionů alb, a přestože jednu dobu byla světovým fenoménem, na svůj úspěch se jí v novém tisíciletí nepovedlo navázat. Ve čtvrtek její členové zavítají do studia hudební televize Óčko, ale všichni určitě nebudou. Kdo s nimi nevystoupí a proč?

Jen asi těžko se dá dnes najít někdo, kdo nikdy neslyšel jméno Kelly Family, a pokud ano, opravdu se řadíte k lidem narozeným po roce 2000. Tahle nejslavnější hudební rodina řádila hlavně v 90. letech a jak napovídá jejich název, irskou kapelu Kelly Family tvoří rodinní příslušníci klanu Dana Kellyho. Ten zplodil dvanáct dětí a všechny vedl k hudbě.Jeho děti tehdy neměly na výběr. Ačkoliv se v 90. letech o jejich životě posluchačům ani nesnilo, museli členové klanou čelit otcově drezuře. Kapelu totiž Dan Kelly vedl až do roku 1990, kdy ho postihla mozková mrtvice a vše pak zůstalo v režii jeho potomků.

Už v roce 1975 se malí muzikanti objevovali v televizi jako hudební seskupení The Kelly Kids. Následně utvořili seskupení The Kelly Family, jehož složení se měnilo podle nově narozených potomků. Jako poslední přibyl zlatovlasý andílek Angelo, jenž se narodil v roce 1981.

Angelo Kelly byl největší hvězda, hlavně pro svoje andělské vlasy.

Angelo Kelly byl největší hvězda, hlavně pro svoje andělské vlasy.

Zpočátku všichni hrávali ve vestibulech stanic metra a na večírcích. 80. léta se nesla ve znamení objíždění menších koncertů, přičemž se rodině jednotlivé štace často stávaly domovem. Otec učil děti coby zastánce alternativních metod a „školy ulice“ striktně jen doma.

Jejich světový veleúspěch nastal v roce 1994, kdy kapela vydala desku Over the Hump a vše se tím rázem změnilo.

Děti devadesátých let si nechávali po vzoru dětských hudebníků narůst dlouhé háro a dívky telecího věku si hledaly přes inzeráty muže, co měli Paddyho tvář a Angelovy vlasy. Úspěch hudebního seskupení rozpoutal šílenství. Epidemii. Kapela Kelly Family se stala jednou z nejžádanějších formací světa. 

Občas bylo dost problém poznat, kdo z nich je holka a kdo kluk.

Občas bylo dost problém poznat, kdo z nich je holka a kdo kluk.

Jen v Evropě se jejich zmíněné desky prodalo skoro 5 milionů kusů, ale jak členové dospívali, začali postupně kapelu opouštět. V roce 2002 už bylo členů pouze šest a své poslední album jako rodina vydali v roce 2004.

Každý se pak vydal svou vlastní cestou. Paddy Kelly se rozhodl stát mnichem. Na přelomu tisíciletí byl totiž odhodlán spáchat sebevraždu, opustila ho tehdy přítelkyně. Tehdy stál na římse okna jednoho z kolínských mrakodrapů, ale naštěstí uslyšel něco jako poslední varování, které ho uchránilo od kroku do prázdna.

Vydal se tedy na duchovní cestu a v roce 2010 pak klášter opustil a dal se na sólovou dráhu. 

Paddy se dal na sólovou dráhu.

Paddy se dal na sólovou dráhu.

Paddy s kapelou v Česku nevystoupí: „Bohužel se společných koncertů neúčastním, protože mám naplánované vystoupení na několik měsíců (let) dopředu. Ten samý problém má moje sestra Maite. Oba nyní kráčíme svou cestou, vydáváme docela úspěšná alba, ale k působení s mou rodinou řeknu jen jedno: Never say never,“ řekl webu Naše Pojizeří v srpnu tohoto roku.

V Česku vystoupí na jaře.

V Česku vystoupí na jaře.

Jeden ze starších sourozenců Joey se namísto zpěvu začal věnovat extrémním sportům a zapsal se do dějin zejména svou snahou vydržet tři dny bez spánku, což svého času přenášela i jistá televizní stanice.

Joey Kelly se věnuje extrémním sportům.

Joey Kelly se věnuje extrémním sportům.

Tím ale útrapy Kellyho klanu nekončí. Jimmi Kelly byl v kapele nahrazen kvůli problémům s drogami už v roce 2002, začal proto točit céčkové filmy a pro neúspěch rok strávil po boku Paddyho v klášteře.

Koho tak z rodinné kapely, která si prošla absolutním vrcholem i absolutním pádem, v Česku uvidíte? Samozřejmě Angela, jenž už v šestatřiceti letech nepřipomíná nic z toho, čím oslňoval třináctileté dívky, nebo jeho starší sestru Kathy, kterou nikdo nezná ani podle jména, ani podle vzhledu, neboť Kelly Family byli vždy jen Paddy a Angelo, ač se ti ostatní snažili sebevíc a dokonce i uměli lépe zpívat.

Takto dneska vypadá Kathy Kelly.

Takto dneska vypadá Kathy Kelly.

Ale folk a retro znovu frčí, tak bychom se ani nedivili, kdyby hudební rodina se zašlou slávou opět přišla do módy.

Jedno je jisté. Ve čtvrtek proběhne na televizi Óčko setkání několika členů kapely Kelly Family s fanoušky. Jak to proběhne?

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 15. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  45
 • Trapas
  13
 • Tvl
  9
 • Haha
  7
 • Cože
  5
 • Sladký
  4


Komentáře