Pokřiky proti islámu, zpívání hymny. Soud s kauzou hidžáb byl přehlídkou politického bizáru

Kauza hidžáb v úterý dopoledne opět skončila před soudem. Somálská dívka, která tvrdí, že jí ředitelka Střední zdravotnické školy v Praze 10 neumožnila studovat a zakázala jí nosit hidžáb, se nemínila vzdát a požadovala po škole omluvu a finanční odškodnění. Proti však stála nejen ředitelka školy, ale také dav lidí, kteří skandovali protiislámská hesla, zpívali hymnu a mávali ve vzduchu transparenty. Na místo dorazili také někteří prezidentští kandidáti, kteří jsou známí svými vyhrocenými postoji k imigrantům!

Celá hidžábová kauza začala v roce 2013, kdy si mladá azylantka Ayan Jamaal Ahmednuurová, která do Česka ze Somálska uprchla poté, co měla být proti své vůli provdána, a protože byla svobodná matka, stěžovala na ředitelku střední zdravotnické školy, kterou měla navštěvovat, protože jí prý měla napřed nutit, aby si sundala hidžáb, a poté se jí údajně snažila přimět, aby podepsala formulář o ukončení studiaŘeditelka školy Ivanka Kohoutová ovšem oponuje, že k žádnému podobnému jednání z její strany prý nedošlo, ani dojít nemohlo, protože se dívka nikdy nestala formální studentkou školy. V daném termínu prý neodevzdala potvrzení o povolení k pobytu, které je nutné pro přijetí ke studiu. 


Dívka ovšem nadále trvá na tom, že ředitelka školy nepřistoupila ani na její nabídku kompromisu, že si bude při výuce zahalovat pouze krk, nikoli vlasy. Po škole tak požadovala veřejnou omluvu a odškodné ve výši 60 tisíc korun. 

Soud na Praze 10 již jednou dívčin požadavek zamítl, s ohledem na to, že v době, kdy k incidentu mělo dojít, nebyla dívka oficiálně studentkou školy kvůli nedodanému potvrzení o pobytu.

K úternímu odvolacímu soudu dorazilo velké množství lidí, kteří se rozhodli ředitelku Ivanku Kohoutovou podpořit. Donesli si různé transparenty, především s protiislámskými gesty. Mezi nimi byli také dva kandidáti na prezidenta, aktivistka Jana Yngland Hrušková a skladatel Petr Hannig. Došlo také na zpěv hymny a skandování protiislámských hesel. 

Odvolací soud ani tentokrát dívce nevyhověl ze stejného důvodu, jako soud předchozí – nedoložila prý povolení k pobytu a nebyla tedy studentkou školy. Řada lidí, kteří se studentkou souhlasí, vyčítají soudu, že se záměrně vyhýbá té nejzásadnější otázce, totiž zda může škola zakázat nosit pokrývku hlavy z náboženských důvodů. Kohoutová totiž sdělila, ačkoli popírá, že by dívce v něčem bránila, že nošení jakékoli pokrývky hlavy ve škole pokládá za nespolečenské. 

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:25 17. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  29
 • Trapas
  8
 • Haha
  5
 • Tvl
  4
 • Cože
  3
 • Sladký
  3


Komentáře