Příběh kata, který popravil K. H. Franka: Recidivista a násilník!

Poprava krutého Karla Hermanna Franka před sedmdesáti lety pro mnoho Čechů znamenala definitivní tečku za nacistickou nadvládou v Protektorátu Čechy a Morava. Člověk, který nenáviděného Franka sprovodil ze světa ale rozhodně nebyl žádným hrdinou. František Nenáhlo, jehož osud přiblížil magazín Téma, měl sám četné problémy se zákonem a nakonec se mu vymstila jeho závislost na alkoholu a upil se k smrti.

Přesně před sedmdesáti lety 22. května 1946 se 5 tisíc Čechů na nádvoří pankrácké věznice mohlo zúčastnit popravy muže, který způsobil smrt a utrpení desetitisíců obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. Oběšen zde byl nenáviděný říšský ministr Karl Hermann Frank.

Poslední veřejnou popravu na českém území vedl popravčí František Nenáhlo. Ten sice ze světa sprovodil nenáviděné nacistické monstrum, ale sám byl člověkem, který si spíše než oslavování zasloužil opovržení.

Nenáhlo byl násilník a alkoholik, který byl za první trestný čin odsouzen už ve 14 letech. Za krádeže, loupeže a znásilnění mnohokrát putoval za mříže i do protialkoholní léčebny. V nacistickém kriminále se poznal s vězněnými komunisty, kteří mu po válce dopomohli k práci kata v pankrácké věznici.

Svou práci vykonával Nenáhlo často opilý. I Frankovi utahoval smyčku kolem krku v podroušeném stavu. Za dva roky ve funkci kata popravil zhruba sto lidí. Mohlo jich být více, ale několikrát se stalo, že byl v době popravy tak pod vlivem alkoholu že za něj musel trest smrti vykonat některý z jeho asistentů.

Ač dostával Nenáhlo za popravy na tehdejší poměry královsky zaplaceno, 2 tisíce korun za každého popraveného, což představovalo o něco méně než průměrná měsíční mzda, mu byly málo. Přivydělával si jako nefalšovaná hyena a prodával pochybným kupcům oprátky popravených. Tu Frankovu zpeněžil za desetitisícovou částku.

Fotogalerie

Kvůli prodeji oprátek se Nenáhlo dostal do konfliktu s vedením věznice. Kvůli oprátce zastupujícího říšského protektora Kurta Daluegeho se po oběšení nacistického pohlavára dokonce na dvoře věznice popral s vězeňskou stráží.

Osudnou se Nenáhlovi stala jeho závislost na alkoholu. Po komunistickém převratu mu jeho známí z KSČ dohodili práci správce znárodněné vinárny Gotzinger. Netrvalo dlouho a pití ho přivedlo opět do vězení, kde mu ani konexe nepomohly. Nakonec se upil k smrti v roce 1961 ve věku 47 let.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:34 pondělí 19. září 2016. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 15
  • 14
  • 12
  • 11
  • 9