Po dvou letech policisté zadrželi pachatele krádeže uměleckých předmětů

Na tiskové konferenci představili policisté část zachráněných uměleckých předmětů. | foto: Martin StolařiDNES.cz

Zločinecký gang, který na Karlovarsku odcizil umělecké předměty za téměř 80 milionů korun, odhalili karlovarští policisté. Zločincům nepomohlo ukrýt se na Slovensku.

Ke krádeži došlo na podzim roku 2015 ve Valči. Zločinci tam z rodinného domu odcizili nejrůznější umělecké předměty jako obrazy, portréty, sochy, svícny, šperky, mince, knihy nebo kresby. S nimi se pak ukryli na Slovensku.Díla pak zloději nabízeli k prodeji jak na Slovensku, tak v České republice.

„Po dlouhodobém rozpracování byli ve spolupráci se slovenskými policisty zadrženi na Slovensku dva podezřelí muži ve věku 28 a 36 let. Při realizaci případu bylo provedeno několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků a část uměleckých předmětů v hodnotě nejméně 20 mil. Kč byla zajištěna,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Mladší z mužů navíc na základě „Smlouvy o komisním prodeji“ převzal dva obrazy v hodnotě několika milionů Kč, které si přisvojil, a domluvenou kupní cenu do současnosti neuhradil, nebo převzal umělecká díla, která měl zrestaurovat či případně prodat, ale namísto toho si je ponechal.

Šestatřicetiletý muž byl v minulosti opakovaně soudně trestán. Oběma zadrženým nyní hrozí pět až deset let vězení.

Fotogalerie

Komentáře