Bez EU bychom chcípli, nemáme do toho co kecat, myslí si Schwarzenberg

 •   16:55
 • diskuse

Karel Schwarzenberg je proti myšlence vystoupení Česka z EU. Země by se podle něj ocitla v naprosté izolaci. | foto: iDNES.cz

V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie i v Česku sílí debata o možném opuštění EU. To by mělo podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga pro Česko nedozírné důsledky, jak sdělil v rozhovoru pro server Parlamentní listy. Zároveň sdělil i své odhady pro prezidentské volby v USA i ty domácí za dva roky.

Když Velká Británie v referendu odhlasovala, že země opustí Evrospkou unii, začalo se o podobné možnosti diskutovat i v Česku. Na jedné straně stojí příznivci tzv. Czexitu, na straně druhé pak jeho odpůrci, kteří varují před jeho možnými dopady. Mezi ně patří i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.V rozhovoru pro server Parlamentní listy Schwarzenberg řekl, že opuštění EU vnímá pro Česko jako nesmysl s nedozírnými následky. „Je to prakticky nemožné, to bychom se úplně izolovali. My jsme obklopeni státy Evropské unie. Přežití je možné jenom v rámci EU. Jinak bychom tady chcípli hlady. Hlavně státy jako Česká republika nebo Rakousko, které jsou obklopené státy Evropské unie, neměly by žvanit,“ řekl rázně Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg nevěří ani spekulacím o tom, že by se Unie měla v dohledné době rozpadnout. Bývalý ministr zahraničí se vyjádřil i k blížícím se prezidentským volbám v USA. Řekl, že ač nemá americké občanství, aby mohl o výsledku rozhodovat, on sám by v prezidentském křesle viděl raději Hillary Clintonovou, se kterou se několikrát setkal, když oba řídili zahraniční záležitosti svých zemí. „Je to inteligentní, sečtělá dáma, velice pilná, která umí naslouchat,“ pochválil Clintonovou Schwarzenberg.

Kromě prezidentské volby ve Spojených státech se Schwarzenberg vyjádřil i k druhé přímé volbě prezidenta v České republice, která nás čeká v roce 2018. Zde vidí velkou šanci pro současného prezidenta Miloše Zemana. „Lidé jsou konzervativní v tom smyslu, že si přejí věci zachovat, nemění je rádi. Takže zajisté šanci má,“ odhaduje Schwarzenberg, který sám v předchozí volbě stanul proti Zemanovi, který ve druhém kole zvítězil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:55 24. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  63
 • Tvl
  20
 • Super
  19
 • Haha
  18
 • Cože
  14
 • Sladký
  12


Komentáře