Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Akutní leukémie, se kterou bojuje Gott: Kdo zákeřnou nemoc porazil a kdo prohrál?

    Karel Gott (80) bojuje s akutní leukémií. Tato zpráva ve čtvrtek ráno šokovala celé Česko. Mnoho fanoušků slavnému zpěvákovi zasílá skrz sociální sítě vzkazy plné podpory. Pojďme se podívat do minulosti, kteří další známí Češi s touto zákeřnou chorobou bojovali. Dva úspěšní sportovci tento druh rakoviny dokázali přemoci, známý politik tolik štěstí už neměl.

    Začněme těmi pozitivnějšími příběhy.

    Hokejový obránce Miloš Holaň platil za velký talent. V roce 1993, kdy mu bylo 22 let, byl draftován do NHL. Brzy podepsal smlouvu s Anaheimem a vypadalo to, že se může těšit na skvělou kariéru v zámoří. 

    Během předsezonních testů u něj ale lékaři objevili zvýšený počet bílých krvinek. Holaň se cítil výborně a vůbec si nepřipouštěl, že by mohl být vážně nemocný. Nejhorší možné obavy se ale brzy naplnily.

    „Větší šok jsem v životě nezažil. Řekli mi, že mám asi 75% šanci na vyléčení. Když ovšem najdou vhodného dárce. Abych přežil, musel jsem se podrobit transplantaci kostní dřeně,“ zavzpomínal Holaň pro server Lidovky.cz na nejhorší období života.

    Tři dny pláče a poslední oběd

    Po hrozné zprávě od lékařů Holaň strávil tři dny doma pouze s manželkou. Společně plakali. Brzy se hokejista dostal do péče specialisty Stephena Formana, který mu slíbil, že dva měsíce po transplantaci by už mohl být doma.

    Holaň se brzy dočkal vhodného dárce. V únoru 1996 nastoupil do nemocnice. Před transplantací musel absolvovat sérii chemoterapií a ozařování.

    Před druhým ozařováním si dal oběd. Chválil si, že mu není až tak špatně. Na dalších pět měsíců to ale bylo jeho poslední jídlo. Jeho tělo velice špatně snášelo ozařování. Bylo mu neustále zle, cítil se vyčerpaný, měl spálenou kůži.

    Zabila by ho i moucha

    Podle lékařů bývají nejkritičtější první dny po operaci. Čeká se totiž, zda tělo novou kostní dřeň přijme. U Holaně byl navíc velký problém v tom, že v jeho těle nebyly vůbec žádné obranné látky. 

    Musel kvůli tomu být na izolaci. Kvůli obyčejnému zánětu do stoličky krvácel dva dny a měl čtyřicetistupňové horečky. „Dokázal by mě zabít i dotek mouchy,“ říkal Holaň.

    Chvílemi Holaň ztrácel víru. Byl připravený zemřít. Tělo ale nakonec dřeň přijalo a po dvou měsících mohl Holaň zpět domů. Ještě ale vyhráno nebylo. Tělo se začalo bránit a hokejista musel opět na chemoterapii. Ta naštěstí zabrala.

    Vážil 57 kilo

    I tak ale přišly další potíže. Například zánět ledvin či záchvat žlučníku. Holaňovi začaly také odumírat nervy v nohou. V srpnu roku 1996 ale hokejový obránce definitivně opustil nemocnici. 

    Do špitálu přišel jako hora svalů, odcházel jako sedmapadesátikilový vetchý chlapec. Svůj nejdůležitější životní zápas ale dokázal vyhrát a to bylo hlavní!

    „Kvůli nemoci se ze mě stal jiný člověk. Už nelítám v oblacích, vážím si víc lidí kolem sebe,“ vzpomíná Holaň, který se později sešel i s mužem, jenž mu daroval kostní dřeň, aby mu poděkoval za záchranu života.

    Do NHL se už nikdy nevrátil. Hrál za Vítkovice a Třinec, má za sebou angažmá v Německu. V současné době působí jako trenér.

    Miloš Holaň rakovinu porazil. Stálo ho to ale hodně sil.

    Koloušek se cítil unavený a měl po těle modřiny

    Podobný příběh se začal psát v roce 2004. Akutní leukémii lékaři diagnostikovali fotbalovému záložníkovi pražské Slavie Václavu Kolouškovi.

    Václav Koloušek v dresu pražské Slavie

    Tehdy osmadvacetiletý playmaker s vytříbenou technikou se po jednom ze zápasů necítil dobře. Po těle měl navíc hodně modřin. Krevní testy odhalily, že Koloušek je vážně nemocný.

    „Přežiju to?“ zněl první Kolouškův dotaz na lékaře. Doktoři vystrašenému fotbalistovi oznámili, že má asi 50% šanci. Koloušek měl velké štěstí, že se nemoc odhalila v zárodku.

    „Nebudu poskytovat žádná další prohlášení ani přijímat návštěvy. Potřebuji klid na léčení. Věřím, že znovu obléknu slávistický dres,“ sdělil na tiskové konferenci.

    Václav Koloušek v době, kdy bojoval s akutní leukémií.

    Po půl roce boje Koloušek na další tiskovce oznámil, že nemoc porazil. Nejedno oko nezůstalo suché.

    „Leukémie bohužel potká hodně lidí, ale já měl štěstí. A jsem rád, že jsem mohl zůstat u fotbalu, který mi vlastně pomohl. Podle lékařů bylo důležité, že jsem byl trénovaný sportovec,“ svěřil se pro iDNES.cz několik let po vyhraném boji Koloušek.

    Po životní výhře soud o peníze

    Po uzdravení Koloušek skutečně znovu oblékl dres pražské Slavie. V ní ale dlouho nevydržel. Nesedl si s novým trenérem Karlem Jarolímem, který nahradil kouče Josefa Csaplára, Kolouškova velkého obdivovatele a kamaráda.

    Václav Koloušek zákeřnou nemoc porazil.

    Slavii dal Koloušek dokonce k arbitráži kvůli nekonečným sporům o prémie.

    „Arbitráž potom skončila v můj prospěch, ale tu by vyhrál každý. Kdosi se pak o panu Jarolímovi vyjádřil, že jeho lidská ubohost byla téměř bezbřehá. Myslím, že jsem pak v Příbrami ukázal, že na ligu mám, stejně jako v dalších letech v Rakousku,“ dodává Koloušek.

    Politik Josef Lux svůj boj prohrál

    Ne všechny příběhy, v nichž hraje hlavní roli akutní leukémie, ale končí dobře.

    V září roku 1998 oznámil politik Josef Lux na tiskové konferenci nečekanou zprávu: „Mám leukémii, jdu se léčit a odstupuji z vrcholové politiky!“

    Josef Lux boj se zákeřnou chorobou prohrál.

    Na nemoc prý přišel náhodou. Začal si všímat toho, jak slábne a hubne. V České republice se pro Luxe nenašel vhodný dárce kostní dřeně. Politik tak musel za léčbou putovat až do USA. 

    Transplantace proběhla na vyhlášené klinice v Seattlu a byla úspěšná.

    Naděje ale brzy zhasly. Lux dostal zápal plic a 21. listopadu 1999 zemřel. Bylo mu 43 let. Zůstalo po něm šest dětí.

    Chybělo málo a mohl žít?!

    Jen pár měsíců po jeho smrti byl zaveden první biologický lék Imatinib.

    „Kdyby se tohoto léku dožil, třeba by byl ještě dnes v politice. Tento přípravek totiž úplně změnil prognózu tohoto druhu leukémie,“ řekl profesor Pavel Klener pro magazín Rodina DNES.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:30 neděle 12. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

    • Super
      114
    • Tvl
      54
    • Trapas
      49
    • Cože
      41
    • Haha
      33
    • Sladký
      31