• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Naši prodlužují smutný rekord. V čem si po krachu v boji o medaili lhali?

Hokejisté selhali v boji o olympijskou medaili. Padli s Kanadou 4:6. | foto: ČTK

Šest let od poslední medaile z mistrovství světa. Dvanáct od cenného kovu na olympiádě. Tyto negativní – a historické – série trvají dál. Hokejisté naprosto propadli v zápase o třetí místo na olympiádě v Pchjongčchangu, s Kanadou prohrávali už 2:6, snížení na konečných 4:6 bylo už jen kosmetické.

ÚtočníkTomáš Zohorna šel po druhé třetině duelu s Kanadou, v němž šlo o třetí místo na olympiádě, z ledu a říkal: „Nehrajeme špatně, šance máme.“ Kapitán Martin Erat po neúspěchu v zápase o bronz pronesl: „Není pravda, že bychom boj o medaili neustáli.“

Trenér Josef Jandač zase mluvil o inkasovaných brankách: „Dostali jsme smolné góly.“ Brankář Pavel Francouz okomentoval konečné skóre souboje s Kanadou: „Výsledek vypadá hrozivě, ale neodpovídá obrazu hry.“ Ale je to jinak: Jejich výroky „neodpovídají obrazu hry“.

Začněme Zohornou. Druhá třetina byla ze strany Česka naprosto marná. Jasně, tým byl dole po první části, v níž na tři kanadské zásahy zareagoval jen jednou trefou, ale právě proto měl zabrat.

Místo toho Češi špatně bruslili, nebyli příliš nebezpeční. Naopak gólman Francouz je v této dvacetiminutovce minimálně dvakrát zachránil.

Češi dopadli v zápase o bronz zle, stejně jako Tomáš Zohorna v tomto souboji.

Co Eratova slova? Mužstvo opravdu zápas neustálo. Prohrálo si ho vlastně už v první třetině. Vůbec nezareagovalo na kanadské tempo. Přitom mělo o pár hodin delší odpočinek po neúspěchu v semifinále.

Tým začal ničit soupeře až v posledních deseti minutách, kdy prohrával o tři či dokonce čtyři branky. To už nebyla naděje na úspěch.

Pavel Francouz v boji o třetí místo Čechy nezachránil.

Kouč Jandač si stěžoval na smůlu. Ano, první gól byl nešťastný, padl po dvou nečekaných zásazích hokejkou a bruslí. Ale druhý dali Kanaďané šikovnou tečí, třetí po výborné akci, další přišly po perfektní střele, důrazu před bránou… A také po českých chybách. Žádná smůla!

Brankář Francouz, jasně nejlepší Čech na turnaji, mluvil o výsledku, který neodpovídá obrazu hry. Hm. V první třetině byla Kanada lepší, ve druhé to byl prapodivný hokej z obou stran. Češi vládli až v posledních deseti minutách duelu. Co tady neodpovídá?

Neodpovídá hodnocení zasvěcených.

Hokejisté prostě neuspěli a dál prodlužují smutný rekord. Ještě nikdy reprezentace nečekala tak dlouho na medaili z olympiády či mistrovství světa. Nyní je to šest let, naposledy bral celek bronz na šampionátu v roce 2012. Na olympiádě slavil v roce 2006.

Český hokej padá dál. Olympiáda to přes dobrý začátek a famózní výkony gólmana Francouze potvrdila.