Muzeum v Bonnu chce vystavovat kamión, který zabíjel o Vánocích v Berlíně

Kamion použitý při útoku v Berlíně. | foto: Twitter

Muzeum v německém Bonnu projevilo zájem o kamión, který zabíjel na Vánočním trhu v Berlíně. Zvažuje, že ho vystaví ve speciální expozici. Nápad ovšem budí značné kontroverze.

Kamión, který použil Tunisan Amis A. při útoku na vánoční trhy v Berlíně, se možná stane součástí stálé expozice dějepisného muzea v Bonnu. Ředitelství muzea již o něj projevilo zájem, s konečným rozhodnutím, zda vůz vystavit, se ale ještě čeká.Podle vedení muzea je terorismus obecně celospolečenským tématem dnešní doby, a proto je také tento kamión součástí moderních dějin. Zda jej ale skutečně do expozice umístit by se ale mělo rozhodnout až za čas, aby se jednalo skutečně o zodpovědný krok.

Největší otázkou nápadu je pochopitelně etická stránka věci. Přeci jen při útoku zahynulo mnoho lidí a jejich pozůstalí by vystavení vozu, který posloužil prakticky jako zbraň, mohli nést s nelibostí. Při útoku zahynulo 12 osob a několik desítek jich bylo zraněno, když vozidlo, které terorista napřed unesl, najelo do davu lidí.


Další problematickou záležitostí je také správné uchopení expozice tak, aby neposkytovala až příliš prostoru samotnému atentátníkovi. V takovém případě by se totiž muzeum mohlo stát objektem inspirace a obdivu pro další potenciální útočníky.

Kdy přesně se rozhodne, zda se plán uskuteční, není dosud zřejmé, a to je možná dobře. Celá idea je totiž natolik kontroverzní, že by možná způsobila více rozčarování, než užitku.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:28 5. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Tvl
  14
 • Trapas
  13
 • Haha
  11
 • Cože
  11
 • Sladký
  10


Komentáře