Zlatý trenér Augusta prohrál boj s rakovinou. Proč se nikdy nedočkal ovací?

Josef Augusta byl legendou českého hokeje. | foto: Profimedia.cz

Byl velkým trenérem, mužem, který dovedl českou reprezentaci k nevšedním triumfům. Byl například u zlatého hattricku, skvělé série tří titulů mistra světa na přelomu tisíciletí. Přesto není Josef Augusta, jenž zemřel na rakovinu, považován za extra legendu českého hokeje. Proč?

Ještě vloni povídal: „Já nebojuju, já se léčím. A věřím. Víra tvá tě uzdraví, říká se přece.”Nakonec však Josef Augusta, někdejší skvělý hokejista a asi ještě lepší trenér, rakovině slinivky podlehl.

„Vzhledem k tomu, že s jeho synem Patrikem vedu jihlavskou juniorku, jsem nebyl nijak zaskočený. Přesně jsem věděl, jaká ta situace je,” prozradil pro agenturu ČTK Viktor Ujčík, bývalý reprezentant, který pod Augustovým vedením získal dva tituly mistra světa. „Je to samozřejmě hrozně smutná věc, na druhou stranu ale chápu, že už to pro pana Augustu muselo být vysvobození,” uvedl Ujčík.

Augusta, který s rakovinou bojoval necelé dva roky, byl prakticky celý život spjat s Jihlavou. S ní získal osm titulů jako hráč, další přidal jako trenér. Jako kouč pak dovedl k mistrovskému poháru i podceňovanou Olomouc. Ač tedy z Jihlavy odešel, drsná Vysočina mu zůstala pod kůží. „Byl svérázný,” přitakal Ujčík.

Josef Augusta strávil skvělá hráčská léta v Dukle Jihlava.

Josef Augusta strávil skvělá hráčská léta v Dukle Jihlava.

Je to tak, lidé ze slavné Dukly v tom byli podobní. Symbolem tvrdohlavosti byl Jaroslav Holík, dávný Augustův spoluhráč, rovněž slavný hokejista i trenér.

Rozdíl mezi nimi však je - a to jeden velký. Holík získal jako kouč větší uznání. Dovedl totiž dvakrát českou reprezentaci k titulu mistra světa. Jenže to stejné (a dokonce s dospělými) dokázal i Augusta. Ke dvěma zlatům navíc přidal třetí jako asistent Ivana Hlinky.

Proč tedy nemá takové renomé jako Holík?

Fotogalerie

Augusta nikdy nebyl tak na očích. Žil v ústraní, přitom názory na hokej měl trefné. Jenže ne tak hlasité. Navíc se triumfy na přelomu tisíciletí tak nějak čekaly. Český hokej oplýval skvostnou generací hráčů. Pejorativně se říkalo, že by je mohla trénovat i paní z kantýny...

Jenže tak to, samozřejmě, nebylo.

„Bylo vidět, že ví, o čem mluví, že si tím hokejem prošel. Na nic si nehrál a u hráčů měl respekt, choval se k nim férově,” popsal zvyklosti z národního mužstva Ujčík. „Nesvazoval nás přehnaně taktickými pokyny. Jasně, že něco bylo dopředu dané, ale nechával nám jinak při zápasech volnost,” doplnil.

Tahle taktika byla zlatá. Proto patří Augusta mezi největší trenéry historie.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:29 17. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Tvl
  9
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Sladký
  6
 • Trapas
  5


Komentáře