Život v Norsku je jako ruská ruleta, říká bojovnice proti Barnevernu

Jordanka Jirásková promluvila o praktikách Barnevernu. | foto: facebook

Norská sociálka Barnevern má světově nechvalnou pověst. Své zkušenosti s ní mají i Češi. Případ Evy Michalákové, které norské úřady odebraly dva syny kvůli dosud neprokázaného podezření na jejich bití a sexuální zneužívání, nemá u nás obdoby. A české matce žijící v Norsku se snaží pomoct hned několik lidí. Jednou z nich je i Jordanka Jirásková.

Spoluiniciátorka světových demonstrací proti Barnevernetu promluvila pro parlamentnilisty.cz o tom, co v Norsku stačí k odebrání dětí od jejich rodičů.Před rokem a půl se Jordanka Jirásková dozvěděla o případu Evy Michalákové a od té doby začala pomáhat nejen jí, ale i dalším rodinám s podobným příběhem.

Fotogalerie

„Těch rodin, co se mi ozvaly, jsou stovky. Už to nezvládám počítat. Je to ve fázi, kdy by to chtělo opravdu systematicky řešit, vytvořit přehlednou kartotéku a založit organizaci na pomoc těmto rodičům. Kromě webu se snažím rodiče vyburcovat k větší aktivitě a hlavně, aby se přestali bát medializace, jako například rodina Bodnariu z Rumunska,“ říká Jirásková, která sepisuje jednotlivé případy pochybně odebraných dětí v Norsku na webových stránkách stopbarnevernet.com.

Jirásková potvrzuje to, co se o norské sociálce říká v médiích. K odebrání dětí podle stačí opravdu málo, tedy jakékoliv udání. „Například naštvete souseda a můžete čekat, že se vám pomstí takzvaným „bekymringsmelding“ neboli zprávou o znepokojení. A důvod už se vždycky najde. Třeba škrábanec od psa, dítě je smutné, vytržený zoubek, dítě jedlo moc čokolády....a další známé důvody. V podstatě nevíte dne ani hodiny. Život v Norsku je podle tamních rodin něco jako ruská ruleta,“ dodává bojovnice proti Barnevernu.

Na svém facebooku se Jirásková vyjádřila i k sobotní informaci, že norský soud z dost pofidérního důvodu - nesehnání tlumočníků - zrušil jednání v případu Evy Michalákové: „Tak tohle je opravdu mazec! Komedie v přímém přenosu! Kdyby tu nešlo o děti a zpackaný lidský životy, tak se směju, až se za břicho popadám.

Soud se měl konat ve dnech 23. - 26. února a rozhodnout o odvolání paní Evy Michalákové proti rozhodnutí krajské komise Barnevernu pro kraje Buskerud a Vestfold. Náhradní termín soudního jednání rodině zatím nikdo nesdělil.

Takhle vypadala demonstrace proti Barnevernu, která se konala v Praze 16. ledna...Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:10 21. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  15
 • Tvl
  11
 • Haha
  7
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6


Komentáře