„Běloši cvičící jógu přispívají k rasismu!“ Kdo tu zase vyvolává nenávist?

Hodně ostré tvrzení vypustila ze svých úst Shreena Gandhi, indická profesorka z univerzity v americkém Michiganu. Podle ní běloši, kteří praktikují jógu, přispívají k systému „moci, privilegia a útlaku“.

Shreena Gandhi učí na Michiganské univerzitě náboženská studia a rozhodla se, že svět obohatí svým článkem.

V hodně kontroverzním textu Gandhi rozebírá, že bílí Američané, kteří dělají jógu, údajně přispívají k rasové nadřazenosti a propagují prý takzvaný „jóga industriální komplex“.

Bílí Američané by se podle indické profesorky měli naučit něco o historii jógy. Měli by také prý uznat kulturní přivlastňování, na kterém se podílejí, a ideálně také i snížit cenu za lekce jógy pro chudé lidi. To je prý podle profesorky skupina lidí, kde se vyskytují barevní lidé.

No to je zvláštní informace.

„Jedním z cílů bílé nadřazenosti je potlačení bolesti bílých lidí, která přichází z procesu výměny kulturní základny za nezaplacenou moc a privilegium. To vypadá jako hromadění hmotných zdrojů a bohatství do rukou, kapes a bankovních účtů bílé společnosti,“ píše ve svém článku profesorka.

Zaměstnankyně Michiganské univerzity je mimochodem lesbička a její partnerkou je Lille Wolff, která samu sebe nazývá bílou antirasistickou židovskou organizátorkou a léčitelkou.

Bílí lidé, kteří dělají jógu, přispívají k rasismu. To má říkat indická profesorka na jedné z amerických univerzit.

Profesorka ve svém článku praktikování jógy bělochy i nadále haní. Jde prý o pokračování kolonialismu. Bílí mají přebírat části kultury a nezáleží jim na prosperitě a svobodě indických lidí.

Zdá se, že paní Shreena Gandhi svým článkem nejspíše chtěla říct, že bílí lidé si osvojili jógu, kterou nevynalezli, ale pouze prachsprostě ukradli a ještě za ni vybírají nekřesťanské peníze. Lekce jógy si tak nemohou dovolit lidé z jiných ras, například ti ze zemí, kde jóga vznikla. A z tohoto důvodu jsou vlastně bílí jogíni rasisté.

ANKETA: Jaký máte názor na bílé jogíny vy?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 sobota 2. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • 80
  • 38
  • 13
  • 9
  • 8
  • 4