Co je s vilou Jiřiny Jiráskové, která rozdělila rodinu? Dědička o ni nemá zájem!

  •   0:01
  • diskuse

Dědictví po Jiřině Jiráskové chátrá. | foto: Koláž Expresu

Vila v Malenicích byla úkrytem pro Jiřinu Jiráskovou (†81) a jejího životního partnera, režiséra Zdeňka Podskalského (†70). Před svou smrtí Podskalský požádal Jiráskovou, aby půlku domu, kterou na ni nechal přepsat, zůstavila Podskalského synovi, Zdeňkovi Podskalskému ml. (59). Jiřina Jirásková ale dohodu nakonec nedodržela a její polovinu vily zdědila Jiráskové univerzální dědička Jana Svítivá (60). Ta ale o honosný jihočeský dům, jak se zdá, nestojí. Místní ji tam nevídají a o vilu se stejně musí starat právě Podskalského syn.

Čtyři roky po její smrti zeje jihočeská „chata“ Jiřiny Jiráskové prázdnotou. Ačkoliv svou část domu odkázala své ošetřovatelce Janě Svítivé, tu zde místní nevídají. Zdeněk Podskalský ml., syn režiséra Zdeňka Podskalského, jenž byl partnerem Jiřiny Jiráskové, velmi stál o odkup Jiráskové poloviny honosného domu, kterou nyní vlastní Svítivá. Ta ale tuto nemovitost nyní navštěvuje zřídkakdy.Vila, která již před několika lety potřebovala důkladnou rekonstrukci, tak tiše chátrá. „Paní Jirásková nechala před časem střechu opravit z laciného materiálu. V dobré víře, že vydrží. Ale nestalo se, nesloužila ani deset let,“ svěřil se před několika lety deníku Aha! Podskalský mladší a z námi pořízených snímků je zřejmé, že se za tu dobu nic nezměnilo.

Ve střeše je stále díra, skrz kterou zatéká, což nejvíc odnáší štít a zeď okapu. Majitelé, kteří se nejspíš nedokážou dohodnout na rekonstrukci nejen střechy, ale celého domu, situaci řeší pravidelným větráním, což je zřejmé i z polootevřených oken v horních patrech domu.

Je otázkou, zda se majitelé někdy v budoucnu na rekonstrukci či odprodeji vůbec domluví, anebo počkají, až nemovitost časem ztratí na hodnotě. Zatím to ale nevypadá, že by se některý z nich hrnul do rekonstrukce.

Fotogalerie

Komentáře