Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Jsme ve válce, nelze brát lidem zbraně a Hollande by měl uvažovat o rezignaci, říká Pospíšil

    • Ve francouzském Nice došlo 14. 7. k teroristickému útoku
    • Původem Tunisan najel náklaďákem do davu lidí na promenádě
    • Útočník policejní kontrole tvrdil, že je zmrzlinář
    • Obětí je přes 80, mezi nimi i 12 dětí
    • Pro Francii je to třetí teroristický útok během 18 měsíců

    Hollande by měl uvažovat o rezignaci, myslí si Pospíšil. | foto: koláž Expres.cz

    Francouzský prezident Francois Hollande už potřetí za velmi krátkou dobu vyhlašuje v Elysejském paláci státní smutek, během prohlášení lídrů zemí zaznívají stále ta stejná slova zděšení a překvapení, mezi nimi i ta o boji a semknutí společnosti. Má to ale ještě nějakou váhu, když si jeden z velikánů Evropy neumí poradit s vlastními občany?

    S nadsázkou se dá říci, že od útoků na redakci Charlie Hebdo a košer obchod ve čtvrti Porte de Vincennes snad jako by v televizních stanicích jela stále dokola stejná páska.

    Nejprve tragické obrázky mrtvých lidí, poté přijdou od politiků prohlášení o zděšení a nakonec francouzský prezident Hollande s útrpným výrazem vyhlašuje státní smutek, mluví o velikosti své země, o boji s terorismem.

    O boji, v němž už třikrát za svou funkci prohrál.

    Zatímco Francie je ve výjimečném stavu, bezpečností složky pořádají tiskové konference a vojáci obhlížejí ulice, kdokoliv s náklaďákem může vjet do davu lidí slavícího Den Bastily.

    Stačí jen, abyste policejní kontrole řekli, že vezete zmrzlinu. Během výjimečného stavu by snad ani nemělo být možné, aby se jakékoliv vozidlo, natož takové, dostalo do blízkosti místa, kde se koná masová akce, bez řádné kontroly dokladů nebo nákladního prostoru či kabiny, kde se po útoku našly zbraně.

    Zachování principů demokracie a svobody je zásadní, nenecháme se omezit ani zastrašit, tvrdí následně autority země v čele s prezidentem. To je pravda a je to pro lid důležité, ale konkrétní kroky pak přijdou vždy až když je po všem a úmrtní listy se počítají na desítky.

    Odzbrojování obyvatelstva je nesmysl

    „Hollande by měl minimálně uvažovat o tom, že odstoupí, to je můj osobní názor jako člověka, nikoliv jako poslance,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil k tragédii v Nice. „Jeho politika boje proti terorismu není absolutně úspěšná, ale jestli bude nadále prezidentem nebo ne, to se projeví až ve volbách.“

    Je vůbec někdo na vysoké evropské úrovni, kdo by v takové chvíli vyjádřil svůj nesouhlas a vznesl jasnou kritiku vůči postupu jiné země?

    „Není možné nařizovat prezidentům jednotlivých zemí, aby se vzdali své funkce, a já bych takovou možnost ani nikdy nepodpořil, proto říkám, že můj názor ohledně francouzského prezidenta je pouze osobní,“ utvrzuje nás Pospíšil a na náš dotaz, zda by se měl Hollande ohlížet na kritiku ze strany europoslanců, pokud nějaká vůbec existuje, odpovídá velmi skepticky: „Neexistuje ani žádný silný hlas, který by šel v tomto směru příkladem.“

    Přestože je Pospíšil znám svou podporou vůči Evropské unii, tak co se týče terorismu a následků - řekněme - opatrných kroků proti teroru, vyjadřuje jasný nesouhlas směrem ke svým kolegům.

    „Europoslanci často žijí v bublině a výsledkem jsou pak různí eurošimlové, co nedávají žádný smysl, jako například nyní návrh ohledně zákazu zbraní. Já jsem hlasoval proti odzbrojování, ačkoliv žádnou zbraň nemám a nikdy ani mít nebudu,“ překvapil Pospíšil, který vždycky vystupoval spíše jako pacifista.

    My jsme ve válce

    „Není možné odzbrojovat civilní obyvatelstvo, je to nelogické pro evropskou společnost a trendově se to příčí tomu, čím nyní bude kontinent procházet,“ naráží tím na svou pravidelnou kritiku nelegální migrace. Je ale takový názor v souladu s nynější korektní společností, která by dle státníků měla s terorismem bojovat spíše perem a slovem, než mečem?

    „Jsme ve válce,“ říká Pospíšil nekompromisně, zatímco z televize se ozývají slova autorit, abychom s pojmem válka zacházeli opatrně a nazývali to pouze bojem. „Měli bychom posílit armádu a tajné služby, dávat na ně více peněz, zejména na výměnu informací mezi státy.“

    Bude mít tento stav nějakého konce? Dá se najít nějaký viník?

    „Mezi Francií a Belgií nefungovala kooperace bezpečnostních složek, země podcenily rizika a nevyužily varování tajných služeb,“ odpovídá Pospíšil a je již několikerým v řadě, který ukazuje prstem právě na tyto dva státy, výstavku Evropské unie.

    Jeho slova až bolestně potvrzuje informace, že italské tajné služby v dubnu varovaly před útoky, kdy se atentátníci budou maskovat za zmrzlináře.

    Tuniský útočník z Nice tvrdil policii, jak jsme již výše psali, že v náklaďáku veze zmrzlinu. Pravda, varování italských složek sice mluvilo o plážích, ale promenáda u moře není tak dalece od věci.

    Francie bojuje proti Islámskému státu, proto je cílem jeho hněvu, ačkoliv ještě stále nebylo potvrzeno ani vyvráceno, zda byl útočník napojen na IS a zda jednal sám. Radikálové z IS ovšem tuto tragédii oslavují.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 2:19 neděle 13. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      99
    • Trapas
      17
    • Sladký
      12
    • Tvl
      10
    • Cože
      9
    • Haha
      7